Kdo přemýšlí o očkování proti chřipce, má nejvyšší čas, což potvrdila Ivana Krabatschová z českokrumlovského očkovacího centra. Vakcín je podle jejích slov dostatek. „Je jich dost jak v očkovacím centru, tak v lékárnách. Je nejvyšší čas začít s očkováním,“ uvedla. Podle praktického lékaře pro dospělé v Křemži Bohumíra Šimka by bylo ideální, kdyby se lidé nechali očkovat spíše až koncem října. „Lidé se nám tu po očkovací látce ptají. Vzhledem k tomu, že je její maximální účinek zhruba tři měsíce, tak si myslím, že je konec října nejlepší, protože se hlavní vlna chřipek očekává v lednu,“ řekl Šimek.

„Očkování proti chřipce mě nechává chladným. Lidé by spíš měli řešit očkování proti žloutence. Ne, já se očkovat nenechám,“ řekl Míla Tauer z Českého Krumlova.

Vše není chřipka

Mnoho lidí si plete chřipku s akutně respirační infekcí, proti které očkování neexistuje. „Toto onemocnění může svými projevy připomínat chřipku. Člověk ho může přecházet a trvá od týdne až po měsíce. Tady pomůže především preventivní podpora imunitního systému,“ uvedla Krabatschová.

Na Českokrumlovsku vládne za poslední týden nadprůměrná nemocnost. Počet akutně respiračních infekcí se zvýšil o deset procent. Na okrese je již 1443 případů na sto tisíc obyvatel. „Tradičně nejvíce postiženou skupinou populace jsou v případě akutních respiračních infekcí předškolní děti,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice České Budějovice.

Nemoc již naplno zařádila například ve školce v Přísečné, kde bylo nedávno takřka vylidněno. „Měli jsme hodně nemocných dětí. Teď už je ale vše v pořádku,“ potvrdila ředitelka mateřinky Jana Urbanová.

Na základních školách je zatím klid. „Vše v naprostém pořádku,“ ubezpečil ředitel ZŠ Linecká Č. Krumlov Karel Dvořák.