Hepatitida typu A, které se říká nemoc špinavých rukou, je aktuálním strašákem i mezi lidmi na Českokrumlovsku.

„Doufám, že je to nafouknutá bublina. Mám díky případům v Praze hodně divný pocit třeba v obchodě, když nakupuji rohlíky. Očkovaná nejsem,“ řekla Jana Kotlerová z Českého Krumlova. „O víkendu jsem byla v Českých Budějovicích, a když jsem viděla, jak se v pečivu přehrabuje spousta lidí, tak mě přešla chuť,“ zakroutila hlavou.

Kdo by se chtěl nechat očkovat, má smůlu. Stejně jako jinde vakcíny v regionu došly.

„Vakcíny nikde nejsou, ani v lékárnách. Lidé si mohou koupit kombinovanou vakcínu, jejíž dostatečné množství by mělo dorazit zhruba za týden,“ ubezpečila Ivana Krabatschová z českokrumlovského očkovacího centra.

Kombinovaná vakcína je zaměřena proti žloutence typu A, která se přenáší především „špinavýma rukama“, a typu B, která se přenáší krví a pohlavním stykem.

Ze tří dávek

Vakcína je určená především mladým lidem, kteří v dětství nebyli očkováni proti žloutence B a rádi cestují do zahraničí. Očkování je rozloženo do tří dávek v rozmezí šesti měsíců, z nichž jedna v očkovacím centru, kde si vakcíny mohou nechat zájemci aplikovat, stojí 1600 korun. „Očkovat může i ošetřující lékař, který napíše pacientovi recept,“ řekla Krabatschová.

„Nelíbí se mi, že za očkování musíme dávat takové peníze, přičemž pražští feťáci mají všechno zadarmo. To je dvojí metr,“ míní Jakub Karabina z Českého Krumlova.

Na Českokrumlovsku se žloutenka zatím vyskytla dvakrát. „Zvládlo se to ale bez problémů. U jednoho pacienta už doběhly i lékařské dohledy, takže nepropuklo žádné další onemocnění. U druhého případu jsou všichni lidé, kteří byli s nemocným v kontaktu, pod lékařským dohledem,“ řekla Krabatschová.

Hygienici nabádají školy, aby žáky i rodiče na nebezpečí žloutenky upozornily.

„Máme děti poučit o nebezpečnosti nákazy. Naší iniciativou je, že školnice pořád myje kliky a kraje dveří. Děti si také mají stále mýt ruce, ale to se neuhlídá. Dali jsme i cedule na záchod,“ řekla ředitelka Základní školy a Mateřské školy Hořice na Šumavě Hana Zajíčková.

Školy dbají na hygienu

Své žáky poučují o nebezpečí žloutenky českokrumlovské školy. Dbají také, aby si děti myly často ruce.

„Přišla nám od hygieniků elektronickou poštou směrnice, že máme vhodnou formou seznámit vyučující i děti s nebezpečím žloutenky. Určitě u nás poběží zvýšený apel na dodržování hygienických pravidel. Těžko můžeme dělat něco jiného,“ řekl ředitel Základní školy Linecká Český Krumlov Karel Dvořák. „Očkování kantorů ani plošné očkování dětí nechystáme, protože není čím očkovat,“ dodal.

Mytí rukou před jídlem, jak potvrdil například ředitel Základní a Mateřské školy Vyšší Brod Milan Holek, je to, na co školy dbají nejvíce.

„Máme zvýšenou kontrolu, jestli si děti ruce myjí, než jdou na oběd. Nic zvláštního ale nepodnikáme,“ řekla zástupkyně ředitele Základní a Mateřské školy Horní Planá Milada Urbanová. „Pozor dáváme zvláště na malé děti,“ dodala.

„Před jídlem si naše děti musejí umýt ruce. Nedá se to ale samozřejmě pořádně uhlídat,“ uvedla ředitelka Základní a Mateřské školy Hořice na Šumavě Hana Zajíčková. V Hořicích na Šumavě ale také dbají například na větší čistotu klik, se kterými jsou děti v neustálém kontaktu.

„Je jedině dobře, že se takto školy snaží, protože co vím, tak u dětí hrozí nakažení nejvíce,“ řekl Jakub Karabina z Českého Krumlova.

Ochrana před nakažením:

– očkování
– mytí rukou
–oplachování ovoce, konzumace nezávadných potravin
– žádné drogy
– vyhýbání rizikovým osobám
– bezpečný sex