Nový český válečný film Tobruk dorazil v úterý do českokrumlovského kina v rámci Festivalu vojenských filmů, který v Českém Krumlově běží po celý týden. Snímek přijel osobně představit i samotný režisér Václav Marhoul. Příjemnou třešničkou na dortu byl fakt, že celé představení bylo zadarmo, takže kino praskalo ve švech. Václav Marhoul mimo jiné prozradil překvapivý fakt, že scénář napsal v Českém Krumlově.

„Film vznikl defacto v Českém Krumlově. Scénář jsem napsal v Hotelu U MaléhoVítka, kam jezdím psát,“ vysvětlil Marhoul.

I když byl sál během představení plný, na vyprávění režiséra moc lidí nezůstalo, což způsobilo hlavně nedorozumění, kvůli kterému to vypadalo, že režisér již nepřijede. Marhoula však tento fakt nijak nerozhodil.

„Abych řekl pravdu, tak jsem raději, že tu zůstalo pár lidí, které to opravdu zajímá,“ přiznal hned na začátku svého výstupu.

Zavládly emoce

Režisér nezapomněl během svého vyprávění pobídnout posluchače k diskuzi. Nejemotivnější okamžik nastal, když se o slovo přihlásil jeden z nejstarších veteránů v sále.

„Viděl jsem za svůj život minimálně tisíc filmů. To, co jsem viděl dnes, je nejenom nejlepší válečný film, ale celkově nejlepší film vůbec. Moc vám za něj děkuji,“ neudržel své emoce na uzdě sedmaosmdesátiletý muž, který se druhé světové války aktivně zúčastnil.

Upřímné poděkování režiséra evidentně potěšilo.

Mezi další dotazy, jež ho neminuly, patřily například otázky, jak dlouho se film natáčel či jak různé scény vznikaly.

Návštěvníci se mimo jiné dozvěděli, že život herce není úplný med. Aby byla role věrohodná, musí si herci leccos vytrpět. „Zařídil jsem jim desetidenní výcvik ve Vyškově, kde dostali strašně do těla. Armádě jsem dal jasný úkol – zničit herce. Podařilo se mi to za tři dny,“ usmál se Marhoul. „Nejvíc je ničil nedostatek spánku. Za tři dny totiž naspali osm hodin, což by dalo zabrat každému.“

Jenomže drsné způsoby provázely i natáčení. „V terénu jsme spali přímo na poušti. Žádný hotel. Na tom filmu je to vidět, jak jsou kluci ztrápení. Měli jsme minimum hygieny. Nechtěl jsem, aby něco předstírali, chtěl jsem, aby to vážně prožívali,“ popsal natáčení režisér.