Největší problémy hlásí v letošní sezoně především Vyšší Brod. Podle slov starosty Milana Zálešáka nemine týden a někdy i den, aby alkoholem posilnění vodáci ve městě neponičili nějakou dopravní značku, vybavení autobusových zastávek nebo jiný obecní majetek.

„Tolik stížností na chování turistů, jako je letos, jsem ještě nezažil,“ okomentoval situaci včera starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.Hluk a křik je slyšet často do tří hodin ráno, někdy i déle. Dohled nad veřejným pořádkem má podle starosty v noci pouze dvoučlenná policejní hlídka a to je na velký katastr málo. Podobně si stěžují i vyšebrodští občané, zvláště ti, kteří bydlí poblíž hlavního tahu a místního kempu. „Za mládí by nás v životě nenapadlo vybíjet si vztek na dopravních značkách nebo na jiných věcech,“ zní časté ohlasy.

Naštěstí má Vyšší Brod z turistického ruchu poměrně slušné příjmy, které zatím v plusu převažují nad zmiňovanými škodami. „Tábořiště a plochy s půjčovnami lodí vlastní naštěstí město, takže na pronájmech a rekreačních poplatcích do městské kasy peníze putují. Pronájem za kemp jsme dokonce vyinkasovali na několik let dopředu a chceme jej, pokud získáme granty, použít na modernizaci kempu,“ vysvětluje Milan Zálešák. Přesto jsou neukáznění a většinou alkoholem posilnění turisté Vyššímu Brodu velkou přítěží a pokud se trend nezmění, bude brzy otázkou, zdali jsou vůbec pro město i přínosem.

Naopak jako průměrnou, bez výjimečných excesů, zatím vidí tuto sezonu velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal. Strážníci ve městě zaznamenali naopak spíše úspěchy celostátního ražení. „Zatím se nám během sezony podařilo v Českém Krumlově zadržet osm celostátně hledaných osob,“ dodává Šítal s tím, že se jednalo buď o hledané kriminální živly, nebo lidi, kteří se vyhýbali nástupu do vězení. „Doufali, že se v davech turistů ztratí, ale opak byl pravdou.“