Je výluka a mrtvo

Na kaplickém nádraží momentálně vlaky nejezdí kvůli výluce, místní čekárnička tedy zela prázdnotou.

„My s lidmi bez domova žádné problémy nemáme,“ ujistil výpravčí vlaků na kaplickém nádraží Alois Ošťádal. „Přes den je čekárna veřejně přístupná každému. Kdo si dovnitř sedne, ten si tam sedne. Ale na noc čekárnu zamykáme. Spíš v zimě se možná občas některý pokouší dostat do vytopené čekárny, ale za mě se to ještě nestalo. Tady také okolo kromě nádraží nic není,“ dodal.

Kolem trati je hůř

Nicméně připustil, že horší to bývá na stanicích kolem trati, jako jsou třeba Velešín, Holkov, Kamenný Újezd. Tam mají snahu se bezdomovci stahovat, ovšem České dráhy je tam dlouho nenechají. „Někdy se tito lidé pokoušejí zůstat v čekárně, když přijedou nočním vlakem. My je dovnitř ale nepustíme. Už proto, že jsme pohotovostní výpravčí a kdykoliv nás mohou poslat na jinou stanici. A tady samozřejmě nemůžeme bez dozoru nikoho nechat,“ poznamenal výpravčí Alois Ošťádal.

Teplá a v rámci mezí útulná čekárna českokrumlovského nádraží krátce před polednem také zela prázdnotou. U jízdních řádů postával jen na pohled sociálně slabší člověk.

I v Krumlově klid

„Bezdomovci? Tak ty jsme tu nikdy neviděly,“ tvrdily ovšem pracovnice za přepážkou, a jedna z nich pohledem sjela po právě odcházejícím muži, který již evidentně svůj spoj vyhledal.

Venku na vlak čekaly pouze tři ženy, z nichž dvě byly návštěvnice z Prahy.

„Kdo má zkušenost s naším hlavním nádražím, tak ho jedna pochybná existence na malém městě nechá úplně chladným,“ zmínila Jana Čekanová. „Nechtěla bych tu ale potkat o samotě nějaké podezřelé individuum. Je však pravda, že jsme asi otupení vůči bezdomovcům a žebrákům,“ dodala její kamarádka Lucie Týralová. Starší žena opodál je z Českého Krumlova. „Ještě jsem se nesetkala, že by po mně nějakej z takových lidí něco chtěl. To bych ho hnala, ať si na to pivo vydělá. Myslím, že se bezdomovci v Českém Krumlově shromažďují na jiných místech,“ zauvažovala Jiřina Klímová.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba