O čem je vlastně soutěž Sestra roku?
Do soutěže jsou nominovány sestry za nějaký záslužný čin. Svým způsobem se jedná o poděkování za jejich práci. Vyhlašují se vítězky třech kategorií, což je sestra v nemocniční a ambulantní péči, v sociální péči a ve výzkumu a vzdělání. Dává se ještě ocenění za celoživotní přínos do ošetřovatelství.

Proč si pořadatelé vybrali do poroty Sestry roku zrovna vás?
Pořád někam píši nejrůznější články. Často se mi něco nelíbí, tudíž o mně vědí. Moc mě potěšilo, když jsem pak četla, že do poroty byly pozvány důležité osoby z oblasti ošetřovatelství či lékařství. Zjistila jsem, že je hrozně těžké se pro někoho rozhodnout, což poznamenal i moderátor Jan Rosák, že je vlastně každá přihláška příběhem, který by si zasloužil ocenění.

Soutěž opět proběhla pod záštitou Dagmar Havlové. Jak na vás zapůsobila?
Paní Havlovou jsem vždycky hrozně obdivovala jako herečku, ale později jsem na ní měla trošku skeptický názor. Byla však naprosto úžasná, prostě perfektní. Pozvala jsem jí do Českého Krumlova. Jestli dorazí, to nemohu říct. Říkala, že tu nedávno byla. Ovšem nikterak oficiálně.

Nominovala jste také nějakou sestřičku?
Kdysi jsem nominovala svoji kamarádka, ale ta se do dalšího kola nedostala. Tentokrát jsem nominovala sestřičku, která bohužel letos zemřela. Chtěla jsem pro ní ocenění za celoživotní přínos, které nakonec nezískala. Byla pro mě velkým vzorem.

Máte už vytypovanou nějakou jinou sestřičku z Českého Krumlova, kterou byste ráda do soutěže příští rok poslala?
Sestra musí s nominací souhlasit, což je hrozně těžké. Když například odcházela do důchodu paní Jana Vysušelová, vrchní z interny, tak jsem jí chtěla nominovat, ale za žádnou cenu nechtěla.

Mám to s našimi sestřičkami trošku těžké. Už aspoň jezdí na semináře, mají perfektní přednášky, ale jinak se trochu stydí.

Je možné, aby někdo nominoval i vás?
Nemám žádný záslužný čin. Jednou jsem rozdýchala holčičku, ale je to už strašně dávno. I když, možná mě jednou někdo za něco ocení. Můj osobní problém totiž je, že podle nové vyhlášky se všechny sestry nazývají všeobecná sestra, což je v pohodě. Kluci jsou ale všeobecní ošetřovatelé, což mi vadí, protože je to degradace povolání. Ošetřovatel je totiž pouze dvouletá škola.

Byla jsem přizvaná na jednání na ministerstvo, spolu s hlavní sestrou Prachatic, kde se o tomto problému diskutovalo. V závěru jednání bylo dohodnuto, že se zorganizuje anketa. Odpovědělo asi 1500 zdravotníků a výsledkem je, že si přejí název všeobecný bratr.