Po Českém Krumlovu je Velešín na jaře druhým městem v regionu, kam přijede Českokrumlovský deník. Úterní program ve městě vyvrcholí od 15 hodin kulturními vystoupeními, soutěžemi, hrou o fabii a diskusí s představiteli města na prostranství pod poštou nedaleko autobusového nádraží. Přijďte, těšíme se na vás.

Svých lidí ve vedení města se můžete zeptat na vše, co vás trápí. Jak jsme zjistili v anketě Českokrumlovského deníku, k palčivým problémům současnosti patří vyřešení možnosti letního koupání. Na stole leží plán aquaparku.

Na jedné straně občané touží po pořádném letním koupání, po kterém volají už roky, na druhé straně se lekají moderního projektu, který se konečně rodí na radnici.
A nejsou sami. Ač zadání, tedy své požadavky, co by v aquaparku nemělo chybět, pro vytvoření prvotní studie budoucího koupání posvětili zastupitelé, někteří z nich nyní začínají couvat.Vedení radnice totiž hledí do budoucnosti a nové koupaliště chce vytvořit poplatné nejenom době svého vzniku, kdy v zemích vůkol i v řadě českých měst vznikají moderní aquacentra na vysoké úrovni, ale také dalším generacím. Studie tedy počítá s areálem za zhruba 70 milionů korun, který ovšem nenabídne pouze možnosti koupání, ale i provozování množství dalších rekreačních a sportovních aktivit, při kterých si najde zábavu celá rodina. Studie nazvaná Vodní svět Velešín počítá s krytými i venkovními bazény, sportovišti a službami, jako saunou, vanou whirpool s rozmanitými tryskami, občerstvením, posilovnou, masážemi a podobně. Ale především také s dotacemi, o které město bude usilovat a bez jejichž přispění se do stavby Vodního světa vůbec pouštět nehodlá. Navíc celý sportovně – rekreační areál nevyroste naráz. Vznikal by po etapách a jako první by lidem z Velešína a okolí začal sloužit krytý bazén o velikosti odpovídající velikosti a finančním možnostem města.
Ovšem při debatě nad rozpočtem města pro tento rok sice zastupitelé částku 600 000 korun na vytvoření vlastního projektu Vodního světa nezavrhli, ale přípravu projektu pozastavili, dokud starosta znovu nepředloží další, a tentokrát hodně podrobnou zprávu o financování celé akce.
Dnes už proto zastupitelé i zájemci z řad veřejnosti mají za sebou veřejnou důkladnou prezentaci celého záměru.


Starosta projektu Vodního světa věří


„Kromě této veřejné prezentace nabídnu několika zastupitelům i exkurzi na Moravu do stejně velké obce Bohuňovice, kde mají podobné zařízení od roku 2003,“ řekl před několika dny starosta Velešína Josef Klíma, který stavbu Vodního světa považuje za jeden ze svých hlavních úkolů. „Starosta Bohuňovic byl v podobném postavení jako já, také mu všichni stavbu aquacentra rozmlouvali. Ale teď se ukázalo, že to byla myšlenka dobrá. Ochotně se s námi podělí i o negativní zkušenosti, abychom se podobných chyb mohli vyvarovat,“ řekl. „Starosta to pojal podobně jako my. Zařízení poskytuje i zábavu, ubytování, využil toho, že je teď žádané welness centrum. Celé to nazvali Centrum zdraví – a dnes už dokonce vydělává,“ líčil Josef Klíma, který podle svých slov stále věří, že zdravý rozum zvítězí.
„Budujeme Vodní svět, aby fungoval, ale přesvědčit přesvědčené nedokážeme. Zpochybnit se dá úplně všechno, ale to bych nemohl udělat vůbec nic. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Pokud chceme, aby město dál aktivně žilo a prosperovalo, musíme ho zatraknivit,“ dodal.


Koupání chtějí, ale ne tak drahé


„Já jsem přesvědčený, že to nemůže Velešín utáhnout,“ stál si za svým místostarosta Jiří Růžička. „Nejméně na deset let máme co vrážet do nutných oprav. Navíc se neustále přitvrzují zákony a normy, což nás při jejich realizaci v praxi stojí čím dál víc peněz. Brzy nás čeká například nový zákon týkající se kanalizací, podle kterého pak budeme muset povinně dotovat kanalizační síť 3 600 000 korunami ročně,“ tvrdí. „Naše osady nemají kanalizaci, vodovod, někde lidé bydlí ve vyplavených domech,“ naznačil.
Ovšem Velešínským spolu s dalšími odpůrci Vodního světa koupání přeje. „Pro koupání jsem, pro letní koupání bych zvedl třeba i čtyři ruce, ale z aquaparku mám hrůzu. Podle mě jsou to naivní představy a pro Velešín se svými 4000 obyvateli moc velké sousto. Navíc teď vláda zkrouhává, co může, nedá se tedy spoléhat, že nám něco dá, to nehrozí. Doba přitvrzuje, všude po nás chtějí jen platit,“ vidí vyhlídky města na stavbu aquacentra černě Jiří Růžička.


Kdo má pravdu?


Je projekt na stavbu Vodního světa tak nereálný, jak tvrdí jeho odpůrci?
Přijďte si udělat vlastní názor, neboť sebelépe napsaná slova mohou jen těžko celou problematiku pojmout ze všech úhlů pohledu. Přijďte si v úterý odpoledne argumenty vyslechnout a své uplatnit. Českokrumlovský deník u toho bude s vámi.