Oči vykulené, dvě Japonky v poklusu s napjatými výrazy řítily se včera českokrumlovskou ulicí. Do cíle – veřejných záchodků – vpadly téměř v běhu.

Podobnou situaci zažil už snad každý. Mají ale obyvatelé Českokrumlovska v takových okamžicích důvěru k veřejným toaletám?

„Veřejné záchody jsou strašné!“ „Tak tam bych si nesedla!“ „Za ty prachy je raději pomočím zezadu,“ reagovali lidé na otázku Deníku, zda využívají veřejné toalety v regionu a jaké mají s těmito místy zkušenosti. Nejčastěji poukazovali na špatnou úroveň.

„Záchody jsou vážně špatné, ale musím říct, že v Českém Krumlově u soudu jsou v pohodě. Navíc v centru člověk může využít restauraci, ale co na okraji? Tam vítězí stromeček,“ říkal například s úsměvem Miroslav Mráz z Českého Krumlova.

Ovšem některá města mají s veřejnými záchody jiný zádrhel – nemají totiž záchody žádné. Mezi ně patří například Velešín.

„Odjakživa je to tady problém, místní si stěžují už dlouhá léta. Vybudování záchodků máme zahrnuté v architektonické studii na rekonstrukci náměstí i autobusového nádraží. Výhledově se s nimi na jednom z těchto míst počítá,“ řekl místostarosta Velešína Jiří Růžička. A kam lidé nyní v případě akutní potřeby běhají? „Třeba i na obec nebo do budovy, v níž ordinují doktoři,“ odpověděl Růžička. „Já volím raději benzinu,“ dodala místní obyvatelka Jaroslava Patočková.

Záchody jsou v současnosti žhavě aktuální i v Horní Plané. Město je právě rekonstruuje a od 20. června je budou moci využívat i vozíčkáři.
„Chceme přenést podobu záchodů z osmdesátých let do nového století. Zároveň změníme chodník před nimi a předěláme přilehlé prostory včetně čekárny na zastávce autobusu,“ řekl starosta Jiří Hůlka.

Někde mají veřejné záchody i nepřátele. Devastující útoky nevydržely například na autobusovém nádraží v Kaplici. „Museli jsme je zrušit, máme ale ještě jedny na náměstí,“ konstatoval místostarosta Josef Kaloš.