Den plný vánoční a přátelské atmosféry zažili v sobotu lidé v Horní Plané. Od rána probíhal v Rodném domku Adalberta Stiftera Adventní lidový jarmark. Na návštěvníky ale nečekal pouhý trh, program byl daleko bohatší.

„Na spolupořadatelství se tu s námi podílí spousta místních lidí, například místní klub žen, základní škola či Spolek pro obnovu Stifterova parku, díky čemuž je určitě na co koukat. Vládne tu příjemná přátelská atmosféra,“ řekla Lenka Hůlková ze Stifterova domku.

Lidé mohli nakoupit jak různé ozdoby, domácí výrobky, tak i spoustu dobrot.

„Pojďte si koupit něco pěkného. Například tento váleček by se vám mohl hodit, kdyby vás někdo zlobil,“ lákala prodávající Miroslava Prokopová.

„Ten je moc malý. Na mého přítele bych potřebovala větší,“ opáčila s úsměvem jedna z návštěvnic.

Nejen trhovci

Oko pohladil například velký papírový betlém od dětí z místní školy a dětského domova, který zobrazuje Horní Planou. Obdivovaná byla i výstava ručně šitých panenek, na kterých se podílely učitelky z hornoplánské a ulrichsbergské mateřinky.

Nejmenší dětičky si nejvíce užívaly Pohádky čertovy babičky a večer poznaly i několik tajemných postav v čele s Mikuláškou či Barborkou, které se zjevily po setmění. „Líbí se mi, jakou to tady má středověkou atmosféru. Připadám si jak na dobovém trhu,“ usmála se návštěvnice Lucie Kortusová.
Adventní lidový jarmark proběhl v Horní Plané poprvé minulý rok. Jelikož se mezi lidmi ujal, pustili se do něj pořadatelé i letos. Lidé opět projevili zájem, proto se dá počítat, že se z této akce stane již tradice.

„Návštěvnost byla podle mě opravdu dobrá, i když ji nedokáži úplně vyčíslit. Můžu říct, že z celé akce ale máme velkou radost. Myslím si tedy, že trh budeme organizovat každý rok,“ potvrdila Hůlková.