Turistická sezona se naplno rozjíždí také na nejvýše položeném hradu v České republice Vítkově hrádku. Minulý týden se denní návštěvnost vyšplhala až na 300 lidí za den, přičemž největší nával podle kastelána Miroslava Zvonaře přijde v červnu.

„Úplně nejvíc lidí bývá 5. července, kdy se slaví otevření hradu veřejnosti. Ten den je tu až tisíc návštěvníků. Dole v kostele ve Svatém Tomáši je mše s koncertem, pak jde průvod nahoru na hrad, ve kterém samozřejmě nechybí král na koni a šermíři,“ řekl Zvonař.

Žádný zimní spánek

Vítkův hrádek si příliš klidu neužil ani přes zimu. Největší zápřah měl, když lipenské jezero zamrzlo.

„Lidé sem potom chodí z druhé strany Lipna. Na lyžích také jezdí Rakušané z Hochfichtu. Osobně jsem tu přes zimu o víkendech a svátcích,“ zmínil Miroslav Zvonař.

Rekonstrukce

Letos památka oslaví třetí narozeniny od znovuotevření. Celkově se již do opravných prací investovalo 22 milionů korun, v letošním roce bude rekonstrukce pokračovat.

„Zpevníme z druhé strany celou věž, aby z ní nevypadávaly kameny. Je to akce za dva miliony,“ řekl kastelán a zároveň upozornil, že práce provoz nijak neovlivní.

Svatý Tomáš

Jen málokterý návštěvník si také nechá ujít prohlídku krásného gotického kostela svatého Tomáše, který se nachází v osadě nesoucí stejný název.
Roztroušené náhrobky navozují mystičnost, což mnoho lidí přitahuje.

„Zapíchnul jsem auto přímo před kostelem, aniž bych tušil, jaké krásy se skrývají za kostelní zdí. Ty náhrobky mají silnou atmosféru, nedokáži popsat, jak to tu na mě působí. Jsem rád, že jsem kromě Vítkova hrádku objevil i takové krásné místo,“ řekl Albert Fišula, který k památce dorazil až z hlavního města České republiky.