Krajští hygienici hlásí, že v Černé v Pošumaví, Horní Plané a Lipně nad Vltavou je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží při vodní rekreaci.

„U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání doporučujeme osprchovat se, převléci si plavky a neotírat se ručníkem, aby si plavec případné sinice nezadřel ještě více do kůže,“ upozornil František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
Nejrizikovější skupinou jsou těhotné ženy, malé děti, u kterých ještě hrozí nebezpečí napití kontaminované vody, a dále osoby s oslabeným imunitním systémem. Samozřejmostí jsou alergici.

Rekreanti varování hygienické stanice ale příliš vážně neberou.

„Kdybych se měla bát všeho, tak jsem zalezlá jenom doma. Mně tady voda přijde naprosto v pohodě. Nikdy jsem s koupáním neměla problém,“ usmála se například Lenka Troupová ze Strakonic, která tráví s přítelem dovolenou na Lipně.

„Slyším poprvé, že by voda představovala nějaké nebezpečí. Věřím, že třeba lidem se slabou imunitou nemusí udělat dobře, ale já se cítím naprosto zdravý, takže se nebojím. Sinice mě nezastraší,“ řekl v Lipně nad Vltavou další plavec Pavel Valícek z Českých Budějovic.

Co může kontaminovaná voda způsobit? Vyrážky, zarudlé oči, rýmu, střevní a žaludeční potíže či bolesti hlavy.

Záleží na tom, kolik toxinů se do těla dostane. Podle toho, jak dlouho byl plavec v kontaminované vodě, zda se té vody náhodou nenapil a podobně,“ uvedl Kotrba.