Na vybraných místech kraje platí stav nebezpečí. Rozhodl o tom jihočeský hejtman Jiří Zimola, a to s ohledem na očekávanou kulminaci některých jihočeských toků. Stav nebezpečí platí od neděle 2. června od 20. hodiny, kdy začíná nonstop fungovat pracovní skupina krizového štábu. Tento krok Jihočeskému kraji umožňuje větší pravomoci při pomoci obyvatelům. Krizová opatření se týkají např. vstupu do zaplavených území, přímého vyžádání pomoci, zvýšené péče o děti a mládež, snazší organizace při evakuacích nebo zásobování.

Zatímco se během sobotního dopoledne zdálo, že se zvýšená hladina vodních toků ustálila, po odpoledním a nočním vytrvalém dešti je všechno jinak. Voda začíná působit problémy.

Hladiny v Polečnici, Vltavě a dalších tocích se kvůli častým dešťům zvedly, ale do sobotního odpoledne to nebyl žádný nebezpečný stav a vodáci dál bez problémů sjížděli Vltavu. Jenomže současný dlouhotrvající vydatný déšť už začal dělat neplechu. Jihočeští hasiči mají plné ruce práce.

"Ano, na Krumlovsku už máme také nějaké zásahy," sdělil o sobotní půlnoci službukonající operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.  "Hasiče zaměstnává monitoring stavu vody, někde její odčerpávání a také pročišťování toků. Více ale v této chvíli říci nemohu, máme toho teď moc," vysvětlil důstojník, že momentálně nemají čas na poskytování informací.

Například v Dolním Třeboníně se kolem jedné hodiny ráno vylil z koryta potok, který protéká vsí. Vzhledem k tomu, že z nebe dál padaly provazy vody, voda v něm rychle přibývalla a zaplavila některá stavení v jeho sousedství. Zasahovali tam a snažili se pomoci profesionální i místní dobrovolní hasiči, ale odčerpávání vody ze zaplaveného dvora vedle potoka bylo vzhledem ke stoupající hladině neúčinné. V ohrožení se tím pádem ocitla náves, která kvůli tomu, že se množství vody nevešlo do průtoku pod silnicí, začala přetékat přes silnici. Záplava hrozila i v Horním Třeboníně.

Od rána zasedá povodňová komise. Někteří hasiči objíždějí kempy kolem Vltavy, moniturují , jak to tam vypadá, varují výletníky před stoupající vodou a především vodáky, aby nevyplouvali na vodu. "Momentálně jsme U Fíka," sdělil velitel českokrumlovských profesionálních hasičů Jaromír Maurer. "Moutnš se tu vše uklízí. Žádní lidé v kempu nejsou. Voda z rozlité Vltavy dosehuje až k nám k recepci kempu. Na druhé straně byl tvodácký tábor asi 17 dětí, ale sbalily se a už jsou pryč."

V Českém Krumlově je kvůli rozlité Polečnici uzavřena Chvalšinská ulice.

Jaromír Maurer varuje: "Lipenská přehrada momentálně upouští více vody než obvykle, tak počítáme, že kolem 9. hodiny to dorazí do Krumlova!" Je třeba se proto připravit na to, že pak voda ve Vltavě výrazně stoupne.

Někteří lidé byli evakuováni. Jde o lidi bydlíci v krizových místech na Chvalšinské a v Kaplici v Malšském údolí. V mnoha obcích pytlují.

V současné době eviduje společnost E.ON 4 poruchy na linkách vysokého napětí v oblasti Novohradska. Na celém území jihočeského kraje eviduje naše společnost desítky poruch na linkách nízkého napětí.

Technici energetické společnosti E.on rovněž zahajují preventivní vypínání trafostanic v Českém Krumlově a Soběslavi. V současné době jsou tyto manipulace ještě bez vlivu na dodávky elektřiny, nicméně v horizontu jedné až dvou hodin dojde k vypínáni i trafostanic, které jsou napojené na domácnosti  a dojde tedy k omezení dodávek elektřiny v dotčených oblastech.

Důvodem tohoto vypínání je stoupající hladina vodních toků. "Tyto preventivní kroky nám pomohou bezprostředně po opadnutí hladiny řek co nejrychleji opět dodávky zprovoznit," vysvětlil mluvčí Vladimír Vácha. "Plynárenská síť je bez omezení," dodal.