Veřejný vodovod je starý takřka čtyřicet let a původní zdroje vody byly budovány převážně pro zemědělské účely.

Podle zjištěného technického stavu, ale i podle názorů a zkušeností zdejších obyvatel jsou tyto zdroje už delší dobu na hranici životnosti, nespolehlivé a málo vydatné.

„Problémy se vždy vyostřovaly především v letních měsících, kdy docházelo k častým výpadkům v zásobování obyvatel pitnou vodou a pitnou vodu bylo nutno dovážet cisternami. Vážným problémem byla také nízká kvalita dodávané pitné vody,“ uvedl k situaci starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.
Na jaře letošního roku byl zahájen projekt na kompletní rekonstrukci stavebního objektu vodojemu, zprovoznění nového vrtu a osazení novou moderní technologií na úpravu pitné vody. „Od letošního listopadu by měl být v provozu vodojem už zrekonstruovaný,“ dodal starosta.

Na rekonstrukci vodojemu ve Slupenci získalo nyní město 800 tisíc korun z grantového programu Jihočeského kraje na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury. Celkové náklady rekonstrukce přesahují částku 1,3 milionu korun.

Přesto část katastru dále zůstává jak bez vodovodu, tak i bez kanalizace.

Podle radního Jana Vondrouše, který v těchto místech také bydlí, je ovšem takový stav víceméně standardem. „Situaci musíme řešit vlastními studnami a vrty, což je mimochodem ale normální stav. Není totiž pravdou, že všichni musí mít dovedený k domu vodovod, kanalizaci a plyn,“ dodal Vondrouš s tím, že město nemá žádnou povinnost stavět takový servis.