Nedostatek zubařů je citelný i na Českokrumlovsku. Nové pacienty podle České stomatologické komory přijímají jen ve Vyšším Brodě. Ostatní zájemci mají tedy údajně smůlu. Plný stav hlásí například i zubní lékařka Blanka Tichavová z Křemže.

„Lidé chodí, volají, chtějí se zaregistrovat, ale bohužel na to nemám již kapacitu. Nemohu jim tedy v současné době pomoci,“ řekla Tichavová. Dodala, že je na okrese zubařů opravdu málo. Poptávka tedy není uspokojená.

Není výjimkou, že ordinace na menších obcích vyhledávají i lidé z velkých měst. Stejný problém momentálně řeší také Petra Kadalová z Českých Budějovic.

„S mým zubařem se mi stala nepříjemnost, kdy mě špatně ošetřil a ještě se choval nezpůsobile. Odešla jsem od něj s vidinou, že sehnat zubaře nepředstavuje žádný problém,“ vyprávěla Deníku Kadalová. V té době ještě netušila, jak hrubě se mýlí. „V Českých Budějovicích jsem mohla využít praxi jednoho zubaře, ale odradili mě lidé, kteří s ním již měli nějakou neblahou zkušenost. Momentálně hledám i na Českokrumlovsku, ale tam je to snad ještě horší.“

Nemají moc šancí

Podle Tichavové mají největší problém hlavně lidé, co se přestěhovali z velkých měst, jako je Praha, do menších sídel. Největší poptávka na Českokrumlovsku je podle stomatologů z Kaplicka. Zubaře hojně vyhledávají i lidé z Lipenska.

Někteří lidé sice svého zubního lékaře mají, ale příliš jeho služby nevyužívají. Průzkum Českokrumlovského deníku zjistil, že většina pacientů navštíví zubaře maximálně jednou ročně. Nárok však mají na dvě prohlídky, z nichž za první zaplatí 30 korun a za druhou již nic.

„U zubaře jsem už nebyl několik let, protože příliš nevěřím řezníkům s hákem v ruce,“ smál se František Sláma z Českého Krumlova.

A co děti?

„Problém je teď s dětmi, protože dříve chodily hojně ve škole, tudíž měly zuby prohlédnuté dvakrát do roka. Nyní se o ně starají samotní rodiče a docházka je u některých slabá. Pokud začnou chodit až ve dvaceti, tak jsou ty zuby zkažené a špatné. Většinou je to jedno dětem do těch 18 let,“ řekla Tichavová.

I když se najdou výjimky, většina lidí podle svých slov strach ze zubařského křesla nemá. Hodně samozřejmě záleží na přístupu samotných lékařů.
„Dva roky se mi vracely hodně bolestivé záněty dásní a nikdo z budějovických ani kolínských zubařů nepřišel na to, proč. Až českokrumlovský doktor Kouba mi jako jediný dokázal pomoci a přijít na to, že mi v dásni někdo z předchozích šikulů nechal kus nervu z jednoho zubu. Takže chválím a děkuji moc,“ vyjádřil poklonu Zdeněk Jelínek z Českého Krumlova.