Silvestrem loňského roku skončila poslední oficiální bezplatná možnost k podání žádosti o výměnu řidičského průkazu, který byl vydán do roku 1993. Někdo se tomuto limitu podřídil a výměnu stihnul, někdo ne. Koho se to týká?

„V Českém Krumlově je doposud 2060 nevyměněných řidičských průkazů, v Kaplici 820,“ uvedl v pátek pro Českokrumlovský deník tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Musím ale zdůraznit důležitou věc, a sice, že ve většině případů jsou to senioři, kteří například prodali automobil a už nechtějí jezdit,“ dodal mluvčí.

Na českokrumlovském odboru dopravy leží ještě navíc dalších 500 až 600 nevyzvednutých řidičských průkazů. „Ale ne všem končila platnost koncem loňského roku,“ zdůraznil vedoucí odboru dopravy Miroslav Hála. „Některé nevyzvednuté průkazy tady leží už od loňského října a listopadu a nebo dokonce ještě z roku 2006.“ V některých případech je to ovšem také způsobeno tím, že žadatelé přestali jezdit ze zdravotních důvodů, nebo kvůli příliš vysokému věku.

Zkušenosti a názory občanů jsou různé. Většinou nutnost výměny respektují. „Hlavně, že tady v Krumlově nebyly takové fronty,“ doplnil i jeden z místních občanů.

Pokud policejní hlídka zjistí, že řidič má stále nevyměněný průkaz, může mu udělit i pokutu ve výši 2000 korun.