Sedmdesát let včera uteklo od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Po celé republice se proto na počest legendárního prezidenta konalo několik akcí. Základní škola T. G. Masaryka Český Krumlov věnovala výročí dokonce celý týden. „Masarykem jsme se zabývali ve všech předmětech. Například při češtině jsme dělali různé články, referáty nebo slohy. Hodně jsme se tomuto tématu věnovali i ve výtvarné výchově,“ řekla Alena Švamberková z 9. A. Symbolickým zakončením se stal páteční oběd, kdy kuchařky připravily jídlo, které měl Masaryk nejraději, a to švestkové knedlíky s mákem.

„Švestkové knedlíky mi také chutnají. Je dobře, že se kolem výročí něco takového udělalo,“ zmínila Zuzana Strouhalová z 8. A.
A jaký je vlastně názor samotných žáků na prvního prezidenta? „Masaryka musíme znát určitě všichni, vždyť se o něm učíme v dějepisu. On nechtěl války, raději chtěl všechno řešit bez problémů,“ míní Jaroslav Lacko z 9. B. Podobný názor má i Petr Hlinka z 8. B: „Všechno chtěl řešit mírem, což je dobré.“
Že by se žáci měli zajímat, po kom se jejich škola jmenuje, si myslí Alena Švamberková: „Kdo chodí do této školy, tak by se zajímat měl. Byla to velká osobnost, která pro nás byla důležitá. Škoda, že se rozpadlo to, co vybudoval. Na druhou stranu to bylo samozřejmě v určitých oblastech také dobře. Z ostatních prezidentů mi byl sympatický Václav Havel, i když každý prezident jistě odvedl dobrou práci.“

Podobnou vzpomínkovou akci škola pořádala i před deseti lety. Momentálně se připravuje na oslavy 80 let od založení, které se budou konat v roce 2009.