Jak už jsme informovali (Čk Deník 14. 6. 2008) zatím posledním výsledkem těchto snah bylo víkendové zprovoznění návštěvnického centra. Převor kláštera ve Vyšším Brodě Justin Jan Berka okomentoval tuto situaci takto: „Je to pro nás radost a další krok v renovaci kláštera, který se dostává konečně už do normálního stavu, než v jakém byl před čtyřiceti lety.“

K mnišskému poslání patří podle Justina i nabízet pohostinství a právě nově návštěvnická budova bude pro poutníky i turisty tvořit ono potřebné zázemí. A to vše vedle tradičního života mnišské komunity.

Nemalé investice do oprav si mezi sebe rozdělila Česká republika a zahraničí. Devět milionů dodal hornorakouský Spolek pro obnovu Cisterciáckého kláštera. Petr Pavelec, ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu v pátek doplnil, že dalších devět milionů korun dorazilo mimo jiné z havarijních fondů ministerstva kultury České republiky.

„Je dobře, že toto místo znovu žije,“ doplnil Pavelec s tím, že v příštím roce oslaví vyšebrodský klášter 750 let od svého založení a už při pátečním otevření návštěvnického centra proběhlo předběžné jednání o organizaci velké konference na toto téma.

A další etapy?

Co s doposud neopraveným objektem bývalé soudní budovy v areálu? „To je zatím velká otázka, protože ten objekt má v sobě obrovský potenciál. Jen vnitřní výzdoba je prakticky shodná se slavnými freskami vyšebrodské knihovny, vždyť ji stejně tak zdobil místní mnich a malíř Jakub Vávra,“ přidal v pátek Pavelec velký otazník. Vedení Vyššího Brodu si v tomto ohledu hodně slibuje od plánované Zemské výstavy, na které by se mělo podílet jak Horní Rakousko, tak i Jihočeský kraj. Konkrétní kroky v přípravách zatím váznou a případné dotace, za které by se mohla soudní budova opravit jsou tím pádem v nedohlednu.

Ani páteční mezinárodní setkání přípravy výstavy nijak neurychlilo, protože na poslední chvíli odřekli svoji účast jak jihočeský hejtman Jan Zahradník, tak hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer.