Jak se dá dostat tatínek do polepšovny, to víme všichni. Poměrně snadno. Jak ale zařídit, aby města a obce měly více peněz z turistického ruchu, to už tak jednoduché není. Podle propočtů, které vyčíslil českokrumlovský odbor financí, vykazuje samo město Český Krumlov v souvislosti s příjmy a výdaji na turistický ruch roční ztrátu 15 milionů korun (Čk Deník 11. 9. 2008).
„Ztrátu částečně pokryjí nejrůznější dotace směřující na akce v historickém centru,“ dodal k výpočtům vedoucí odboru Jiří Pavlíček. Proč ale na více než milionu turistů ročně prodělávat? A proč mají mnoho nákladů platit z daní občané, podnikatelé nebo stát?
„Město na turistech rozhodně vydělává,“ brání se někteří podnikatelé s poukazem na opravené historické centrum, na firmy poskytující turistům různé služby a na 3000 pracovních míst, která se turistickým ruchem živí. To je bez diskuse přínos.
Na straně druhé zůstává otázka, jak vysoké tyto platy jsou a kolik peněz z toho všeho doopravdy plyne do městské kasy, zvláště s ohledem na nemalé výdaje Českého Krumlova v souvislosti s turisty? Jen údržba zeleně, úklid, osvětlení, údržba silnic a chodníků, společně s investicemi do domů v centru města, se dají vypočítat na částku kolem 23 milionů korun ročně.
Jak dodala zastupitelka Dana Kuchtová: „Pokud jsou uvedená čísla ohledně ztráty pravdivá, pak je situace vážná a mělo by se na toto téma začít jednat.“
Podle českokrumlovského starosty Luboše Jedličky by se měla města a obce v podobné situaci snažit zvýšit některé poplatky, protože v mnoha případech je jejich výše zastaralá.
„My dnes nevíme, jak z turistického ruchu zajistit pro město větší výtěžnost. Město, má určité nástroje, které jsou mu dané zákonem. Díky tomu jsme získali například 3,2 milionu z poplatků z představení na otáčivém hledišti,“ uvádí Luboš Jedlička. Tyto poplatky ze vstupného a koeficienty výpočtu daně z nemovitosti jsou nově jedny z mála peněz, které nyní hrají pro město. Samo o sobě ale už nemůže zvednout poplatek za vjezd do jeho centra. Ten stojí nyní dvacet korun na dvacet čtyři hodin. Ve srovnání s dvacetikorunovou hodinovou sazbou na parkování, se tato částka jeví směšná. Jediná šance je změna legislativy.
Spojí se ale turistická centra republiky a budou na parlamentu požadovat výhodnější zákony? „Při jednání s poslanci už jsem navrhoval, aby byl zaveden koeficient podobný koeficientu daně z nemovitosti. To znamená, aby si města, která jsou turistickým ruchem maximálně zatížena, mohla sama zvedat takové poplatky na určité stupně,“ uvádí starosta Jedlička. Na otázku možné společné petice těchto měst dodal: „Tento názor a požadavek přednesu na předsednictvu Svazu měst a obcí.“