Dětiv pátek 29. června doputovaly do svého cíle a zavřely za sebou dveře se značkou „školní rok 2006/2007“. Vysvědčení přineslo štěstí, smích, ale také množství slz. Nejvíce si slavnostní den užili zcela jistě prvňáčci, kteří si tím odbyli svoji premiéru.
„Máme samé jedničky. Moc nás to baví,“ chlubila se se například Terezka s Kačkou z 1. A Základní školy Linecká Český Krumlov.
Jejich třídní učitelka Zlatuše Petříková si své žáky nemůže vynachválit, i když uznává, že to nebylo vždycky lehké: „Letos jsem si těžko zvykala, protože složení třídy bylo nezvykle jiné. Děti rády chodily do školy, ale ze začátku vůbec nic neuměly. Neznaly barvy, neuměly se připravit. Týká se to dětí, které nechodily do školky. Byla to těžká práce. Po pololetí jsem si ale začala zvykat. Nyní je to už moje třída, jsem spokojená. Mám je, kde chci.“
Mnoho štěstí prvňáčkům popřáli i žáci z posledního ročníku. Ti jim dali dokonce i dárek, aby jim celý ceremoniál ještě více zpříjemnili.
A jak uplynulý školní rok děti rekapitulují?
„Bylo to dobré. Do školy chodím rád. Měl jsem samé jedničky. Myslím, že bych je mohl mít příště zase,“ říká Michal Strapek.
Stejné nadšení nezakrývá ani Terezka Kratochvílová: „Moc se mi to líbilo. Nejvíce mě baví matematika. Těším se do druhé třídy. Určitě budu mít zase samé jedničky.“
Právě matematika dělá dětem prozatím největší radost, čemuž se starší spolužáci s chutí posmívají.
„Matematika je dobrá. Baví mě také různé vyrábění zvířat. Už abych byla ve druhé třídě,“ svěřuje se Simona Krejčová.
Prvňáčkům se prostě ve škole líbí, což učitelé samozřejmě těší, ale zůstávají nohama na zemi, protože vědí, že s přibývajícími roky to bude těžší a těžší. Zkušení učitelé poznají již nyní, které dítě si se školou nebude příliš rozumět, ale i tak se občas dočkají různých překvapení.
„U většiny dětí už umím odhadnout, jestli budou mít později problémy se školou. Učím dost dlouho, ale vždycky se najde někdo, kdo mě nějakým způsobem překvapí,“ říká Petříková.