„Veřejné záchodky pod kostelem jsou ostudou města. Je tam neskutečný nepořádek, a to už celý týden!“ volala do redakce počátkem týdne jedna žena. Jak se ukázalo, podobných hlasů znělo ve městě více, nicméně námi provedená kontrola místa žádný bezútěšný stav na toaletách nepotvrdila.
„Vidíte, to je zvláštní. V posledních dnech nás atakují podobné stížnosti, ale ani já jsem na záchodcích nic takového nespatřil,“ konstatoval včera Miroslav Reitinger, ředitel společnosti Českokrumlovský rozvojový fond, která má většinu veřejných toalet ve městě ve své správě. „Osobně jsem se tam byl několikrát podívat, stejně tak i provozní firmy, která má záchodky na starosti. Ani on tam nepořádek nezaznamenal,“ dodal.
Nicméně, vzhledem k tomu, že lidé už zhruba tři roky mohou využívat záchodky zdarma, což znamená, že tam trvale nesedí a nehlídá nějaká obsluha, připouští, že se někdy může stát, že záchodky někdo zaneřádí.
„Servis nám zajišťuje firma, která tam uklízí třikrát denně. Jenomže bohužel naše společnost zřejmě ještě nedošla k tomu, aby se všichni na toaletách bez dozoru chovali slušně. Naše zkušenosti s provozováním veřejných toalet jsou dost hrozné. Například je smutné, když nám záchodky v Jelení zahradě schválně ucpou a poškodí žákyně základní školy,“ poznamenal Miroslav Reitinger. „Domnívali jsme se, že lidé budou rádi a ocení, že je na záchodcích nikdo nehlídá a neobtěžuje, ale jak je vidět, spíše toho zneužívají. Tak se možná po třech letech zase vrátíme k výběru poplatků,“ zvažuje.
Nicméně stížnosti nebere na lehkou váhu. „Připomínkami jsme se zabývali a přijali jsme opatření ke zlepšení. Na veřejných záchodcích jsme zvýšili četnost úklidů na čtyři až pět denně,“ ujistil Miroslav Reitinger.