Sir Nicholas G. Winton

– narozen 19. května 1909 v Londýně
– humanitní pracovník a makléř
– v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z Československa
– nikdy o svém dobrém činu nemluvil, svět se o něm dozvěděl až v roce 1988 díky jeho manželce Gretě

Do školy zavítala Ruth Hálová, jež patřila mezi takzvané děti Nicholase Wintona. Žáci tedy zavzpomínali na holocaust v období druhé světové války.

„Ruth Hálová strávila se studenty téměř dvě hodiny, během nichž převyprávěla svůj nesmírně zajímavý životní příběh. V následující diskuzi se mladí příznivci historie zajímali především o okolnosti jejího odjezdu v červnu 1939 z Protektorátu Čechy a Morava a následný život ve Velké Británii v průběhu válečných let,“ řekl učitel Jaroslav Král, který Hálovou do školy pozval. „Wintonovi se během osmi pohnutých měsíců roku 1939 podařilo zachránit 669 českých dětí židovského původu z okupovaného Československa. Strastiplnou cestou zajistil těžko dostupná anglická víza a umožnil jim včasný odjezd do Velké Británie,“ přiblížil mladého Angličana Král.

Jiřina Staňková, zástupkyně ředitelky, zmínila, že podobné oživení výuky nebude ojedinělé. Jelikož vyprávění Ruth Hálové vzbudilo v žácích zájem, dá se počítat, že se ve škole možná objeví ještě jednou příští rok.

„Paní Hálová v těchto dnech odjíždí na delší dobu pryč. Na jaře by měla být ale zpátky, takže bychom rádi domluvili, zda by nás ještě jednou navštívila. Nemohli jsme totiž uspokojit všechy žáky. Nebyla to nijak monstrózní akce,“ řekla Staňková.