Patnáct procent ze vstupenky na některé kulturní akce zůstává. To je jednoznačný vzkaz vedení Českého Krumlova po čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Poplatky ze vstupného se budou městu odvádět dál v nezměněné podobě nejméně celý nadcházející rok.

A není se čemu divit, protože jen za letošní rok přinesly městu více než tři miliony korun. Co s těmito penězi Český Krumlov udělá? Podle místostarostky Jitky Zikmundové je na stole několik návrhů, o kterých se ale bude jednat až po Novém roce. „Je velmi pravděpodobné, že se peníze použijí na opravu přístupových komunikací k zámecké zahradě, ať už cesty z plešiveckého náměstíčka nebo od vodotrysku,“ upřesnila včera Zikmundová. To byl i jeden z důvodů, proč taková vyhláška vznikla, a sice, aby se uhradily náklady vzniklé s kulturou a koncerty jako takovými. Po opravách obou ulic volají obyvatelé města, ale i turisté už velice dlouho.

Platby ale nejvíce bolí Jihočeské divadlo kvůli jeho představením na otáčivém hledišti, přesněji město České Budějovice, které tak svému divadlu vlastně musí dát o tři miliony ročně více. Náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička si myslí, že je to vůči provozovateli otáčivého hlediště, Jihočeskému divadlu, nefér: „Loni Krumlov vybral na podílu ze vstupného do městské kasy asi 75 000 korun. Letos to bylo 3 082 000 korun. Z toho přes tři miliony odvedlo Jihočeské divadlo z otáčivého hlediště,“ uvedl Vodička pro Deník.

Podle dostupných informací se dokonce Jihočeské divadlo obrátilo se stížností na ministerstvo vnitra, které platnost takových vyhlášek schvaluje. Zaznívají i argumenty, že vyhláška je účelově ušitá právě na míru otáčivého hlediště. „Než jsme ji před rokem a půl schválili, byla odeslána k určitému překontrolování na ministerstvo vnitra. To k ní nemělo žádné negativní připomínky,“ doplnila Jitka Zikmundová. Jak se změní, nebo nezmění výše poplatků do roka a do dne, zůstává otázkou. Podle zastupitelů i vedení radnice jsou možné nejméně dvě varianty, sníží nebo zůstane.