Jejich fotografický projekt Obraz okamžiku/Totální poezie, na kterém pracovali s kolegy z rakouského Ulrichsbergu, slavil nejdříve úspěch jak v Horní Plané, tak v Ulrichsbergu, a na podzim bude k vidění i v Pedagogické akademii v Linci. 2. června dokonce hornoplánští zástupci Karolína Balková a Tomáš Klik prezentovali díla školy ve slavnostním sále Ministerstva školství ve Vídni, kde byla oficiálně zakončena soutěž interkulturních projektů Europa 2008.

„Cesta do Vídně byla pro mě novou zkušeností, při které jsem se naučila vystupovat před lidmi, kteří mluví jiným jazykem a s kterými se dobře neznám. Přitom jsme skvěle spolupracovali. Také jsem se naučila něco nového z německého jazyka a poznali jsme Vídeň, která je nádherná,“ zavzpomínala žákyně Karolína Balková

Prezentace ve Vídni byla velkým zážitkem i pro Tomáše Klika: „Líbila se mi už cesta pohodlným a rychlým vlakem. Zajímavé byly prezentace ostatních účastníků a líbilo se mi, jak se k sobě všichni pěkně chovali, tleskali si a povzbuzovali se.“

Snahou hornoplánské školy je, aby měli žáci během svých školních let kontakt se svými vrstevníky z ostatních zemí. Daří se to hlavně díky podobným projektům. Ten nejaktuálnější je již třetím v řadě, přičemž je podle slov ředitele školy Jiřího Šímy ze všech nejpovedenější.

„Snažíme se, aby se všichni naši žáci během školní docházky setkávali se svými zahraničními vrstevníky, je to jedno ze specifik našeho školního vzdělávacího programu. Karolína a Tomáš při prezentaci v němčině obstáli na výbornou,“ řekl Šíma. „V těchto dnech se u nás střídají tři návštěvy žáků partnerských škol. A já s pýchou sleduji, jak jsou naši žáci díky skvělé práci paní učitelek rok od roku ve vládnutí cizími jazyky lepší,“ dodal.