Podle ředitelky českokrumlovských Domů s pečovatelskou službou Ivany Ambrusové je zájem seniorů, ale i jejich rodinných příslušníků v českokrumlovském regionu znát. „Zatím nemáme neuspokojené klienty, ale už může nastat doba větší poptávky,“ dodává Ambrusová.

Českokrumlovské Domy s pečovatelskou službou obhospodařují byty pro seniory ve třech částech města. Na Vyšehradě je to 30 garsoniér a 11 bytů typu 1 plus 1, v ulici Za soudem a na Plešivci je to dohromady 20 bytů, zčásti garsoniér, zčásti také 1 + 1.

„Ještě se nestalo, abych si na něco stěžovala,“ uvedla jedna z obyvatelek vyšehradského komplexu Růžena Dudová. Podobně spokojeni jsou i další. A když je nějaký problém, tak se zkrátka vyřeší.

Na telefonickou kontaktní a tísňovou péči, kterou českokrumlovské Domy s pečovatelskou službou také provozují, je v celém regionu napojeno 73 klientů z Českého Krumlova, Prachatic, Větřní a Kájova. O rozšíření této tísňové péče do dalších obcí a měst je také zájem. Jen za první pololetí letošního roku poskytly pracovnice a elektronický systém, napojený na klienty přímo u nich doma, 300 telefonických kontrol a kontaktů. Přímých zásahů u seniorů, spojených například i s dojezdem lékaře, bylo za stejné období 60.

Obědy rozvážejí pro 123 klientů.

Sečteno, podtrženo, na obsáhnutí tohoto hospodářství je ročně potřeba takřka tři a půl milionu korun. Plus další peníze na případné opravy a správu majetku. „Celkem je tedy nutné mít 4,8 milionu korun na tři hlavní registrované služby, které nabízíme a na ostatní správu společnosti,“ doplnila ředitelka Ambrusová.

Od ministerstva práce a sociálních věcí vloni získali 90 procent požadovaných dotačních peněz. Výroční zpráva za loňský rok také pravila, že hospodaření této obecně prospěšné společnosti zůstalo v šestitisícovém plusu.
Pomůže klášter?

Vyšebrodští nyní opravují fasádu svého pečovatelského domu, který je vyčleněný pro starší nebo postižené občany.
„Celková oprava fasády stojí přibližně 840 tisíc korun,“ konstatoval včera starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Město všechny práce hradí ze svého vlastního rozpočtu.

Kapacita také není neomezená, žádostí přibývá, ale na stavbu nového domu nebo domova důchodců chybí zatím peníze. Určitou vizi do budoucna by snad mělo mít vedení kláštera, které by rádo některé ze svých prostor vymezilo pro podobné účely.