Tato otázka vyvstala v souvislosti s pondělní tragickou událostí v Českém Krumlově, kde zemřel muž po pádu z Plášťového mostu.

Realita je ovšem složitější. Účinné konstrukce v osmimetrových polích historického mostu by udělaly z tohoto zámeckého skvostu nevzhlednou celu, která by snad dokázala zamezit podobným mimořádným událostem, jaké se tu jednou za několik let stávají, ale pouze v inkriminovaném místě. Patrně by se tyto tragédie pak staly jinde.

„Právě jsme o tom dvě hodiny jednali, ale zabezpečit místo, kde stojí v úžasu ročně statisíce lidí z celého světa, tak, aby to bylo účinné, znamená jednoznačnou vizuální degradaci," řekl  Deníku kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Lehká síť vyvolá falešný pocit bezpečnosti a může způsobit nechtěné tragédie, které by se jinak nestaly. Bytelnější kovová konstrukce se sítí by vypadala jako vězení. Přesto znovu oslovíme techniky, aby navrhli nějaká řešení a vyhodnotíme budoucí možné kroky," dodal kastelán.

Oscilace mezi lidskou účastí s blízkými zemřelých a pocity z marnosti jakýchkoli opatření proti určitým osudovým událostem je v tomto případě velmi pochopitelná. Ani policie ČR, podle jednoho z kriminalistů, totiž nemůže minulá úmrtí na Plášťovém mostě označit za trend či fenomén. Pondělní případ je třetí podobného charakteru za posledních devět let. A ani jeho příčinou není existence mostu, po kterém šly už miliony lidí.


Co se týče skutečné příčiny pondělního případu, tu ještě včera policisté hledali. Podle informací dostupných Deníku totiž kolegové ani jiné blízké osoby zemřelého mladého muže nevěděli o žádných jeho případných problémech.