Další z ohromných úspěchů si připsal na své konto českokrumlovský zámek. Od Evropské unie získal památkářského Oscara! Tak se neformálně říká nejvýznamnějšímu prestižnímu mezinárodnímu ocenění v oblasti památkové péče Europa Nostra. A za co si správa oblíbené památky vysloužila tak významné ocenění v hlavní kategorii? Za konzervaci jižní fasády Horního hradu, která byla provedena ve dvou etapách v letech 2004 až 2005.

„Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2008 získala akce, která zavedla zcela nový trend v české památkové péči a byla hodnocena jako excelentní příklad citlivého konzervačního ošetření vysoce autentické památky,“ vysvětlil generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie.

„Veřejnost i politická reprezentace by měla zpozornět a uvědomit si, že se určité profesní obory svou trpělivou mnohaletou prací dostaly poměrně na vysoký evropský standard,“ upozornil kastelán Pavel Slavko.

Českokrumlovský zámek zabodoval i navzdory velké konkurenci, dohromady bylo nominováno ve všech kategoriích 109 akcí a projektů z 29 zemí. Pro cenu se vydají Českokrumlovští do Velké Británie v červnu.

Konzervace jižní fasády Horního hradu českokrumlovského zámku, díky níž získala památka ocenění v hlavní kategorii prestižní Europa Nostra, přinesla mnoho objevných a pozoruhodných informací, které například přiblížily techniku a technologii postupné stavební činnosti v průběhu 500 let.

„Za vším stojí společné úsilí metodické, architektonické a každodenní činnosti památkářské správy. Že nezávislá evropská komise vybrala českokrumlovský zámek, nás velice těší a zavazuje do budoucna,“ řekl kastelán Pavel Slavko.

Chcete si o opravě fasády českokrumlovského zámku přečíst více? Dojděte si k vašemu prodejci tiskovin pro středeční (14. května) Českokrumlovský deník!