Senioři, kteří si k důchodu chtějí přivydělat nějakou tu korunu, si většinou díky daňové reformě polepší. I oni si nyní mohou totiž uplatnit odpočet z daně.
Lidé v důchodu si mohou vybrat. Buď pobírat důchodové zabezpečení a pracovat, nebo jenom pracovat, přičemž se jim bude zvyšovat základ pro výpočet penze.

 

Uspěchaná doba

„Jestli teď mám brát víc, budu samozřejmě ráda. Ale dělám jenom čtyři hodiny denně, tak nevím,“ řekla Blanka Maurerová z Českého Krumlova, která si k penzi přivydělává výdejem obědů.

Ovšem variantu pracovat dál bez pobírání důchodu by si nezvolila. „Vždyť jsem šla do důchodu po šedesáti letech. A mám toho dost. Pořád pracovat, a to dost pilně, dá zabrat,“ dodala.

Podávat plný pracovní výkon v seniorském věku není nijak jednoduché a schopný je toho jenom málokdo. „Záleží, jakou práci důchodci dělají. Když někdo pracuje manuálně, je to podstatně horší. Mně to vyhovuje takhle. Ale aby člověk mohl pracovat, je nejhlavnější zdraví a být naprosto fit,“ zdůraznila Blanka Maurerová.

 

Práce už zmáhá

Na prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu má svůj názor. „Je hrozné, že by měli všichni dělat až do 65 let. Chudáci lidi. Vždyť spousta jich umírá v šedesáti. A člověk to vidí na sobě, jak práce člověka zmáhá. Navíc je dnešní doba strašně uchvátaná,“ poukázala Blanka Maurerová na negativa protahování odchodu do důchodu.

Zaměstnávat důchodce má mnohé výhody. Jsou flexibilní a spokojí se s výpomocí i jenom na několik hodin denně.

„Já sama jsem pracující důchodce,“ smála se Jitka Kalkušová, majitelka jedné z českokrumlovských galerií, která příležitostně zaměstnává ženy v seniorském věku. „Ovšem nejsou v pracovním poměru. Zaměstnávám je jenom na smlouvu maximálně do 150 hodin.“ Jitka Kalkušová při hledání pomocníků sází pouze na okruh svých známých. „Dávám jednoznačně přednost spolehlivým přítelkyním. Navíc další výhodou je jejich operativnost. Nastoupí, i když si vzpomenu třeba den předtím večer. A důvěřuji jim natolik, že mohou nastoupit do galerie bez předávací inventury,“ pochvaluje si. „Zkoušela jsem i studenty. Nemám nic proti mladým lidem, ale ti se mi neosvědčili,“ dodala.

 

Pracovat dál?

Ani galeristka by nevolila pracovat naplno dál bez důchodového zabezpečení. „Nepokládám to za výhodné. Penze je jistota a galerie je hlavně sezonní záležitost. A někdy člověk doplácí na nájem i režijní náklady,“ poznamenala.