Patnáct bývalých a někteří současní zastupitelé a radní z Českého Krumlova si včera vyslechli další osvobozující rozsudek. „Krajský soud potvrdil zproštění viny všech zastupitelů,“ uvedl těsně po skončení stání jeden z bývalých radních Milan Marko.

Všichni byli dva roky vyšetřováni a stíháni za to, že schválili maličkost. A sice, aby město Český Krumlov zaplatilo právníky pro bývalé starosty Františka Mikeše, jeho předchůdce Antonína Prince a vedoucího odboru investic Lumíra Luštického. Tito tři se totiž už několik let potýkali s obviněním v souvislosti s čerpáním státních dotací na rekonstrukci sportovní haly po povodních v roce 2002. Ale protože podle názoru zastupitelů jednali v zájmu Českého Krumlova, město jim mělo právní služby uhradit. To se také stalo, ale vzápětí začala chodit trestní oznámení na každého, kdo pro tento krok hlasoval.
Už okresní soud je v letošním květnu zprostil obžaloby, protože žalovaný skutek vůbec není trestným činem. Ani podle aktuálního rozsudku neporušili povinnosti při správě cizího majetku. Věc má ovšem své ale…

„Zatím není k čemu gratulovat, protože státní zástupce se může ještě dovolat k Nejvyššímu soudu ČR,“ doplnil včera další ze zastupitelů Jan Vopat.
Přesto je tady pro něj i ostatní zastupitele určitá naděje, že se bude věc vyvíjet podobně jako u Prince, Mikeše a Luštického. Rok poté, co byli definitivně osvobozeni, přicházejí v těchto dnech Antonínu Princovi, Františku Mikešovi a Lumíru Luštickému konečně i oficiální omluvy od Ministerstva spravedlnosti ČR.

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo Princovi, Luštickému a Mikešovi konstatování, že v jejich případě došlo k vydání nezákonného rozhodnutí.

„Tímto vyslovujeme omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o zahájení trestního stíhání,“ stojí v dopise podepsaném Miluší Pospíšilovou, vedoucí oddělení náhrady škody vzniklé v civilním a trestním řízení. Ministerstvo spravedlnosti přitom omluvu pokládá za dostatečné konstatování porušení práva a jako přiměřené zadostiučiní považuje vydání zprošťujícího rozsudku. Českokrumlovští občané se ale už mezitím začali sami bránit.

Jak včera doložil Lumír Luštický: „Omluva je mimo jiné výsledek žádostí o kompenzaci takzvané majetkové újmy, tedy ušlé mzdy nebo právních služeb, které jsme si museli hradit sami. Nevím, jak pan doktor Mikeš, ale pan Princ určitě a já také žalujeme stát ještě o takzvanou nemajetkovou újmu.“
Tím budou požadovat finanční kompenzaci událostí, které celou probíhající kauzu doprovázely, od mediálního zájmu, přes anonymní dopisy, které jim během stíhání přicházely, psychický stress a podobě. I tuto náhradu mají finančně vyčíslenu. „To už je hodně osobní informace, na kterou nebudu odpovídat,“ sdělil včera Luštický na dotaz, kolik budou po státu vlastně požadovat.

„Nejdůležitější je to, že se píše o nezákonném postupu orgánů činných v trestním řízení,“ míní mimo jiné Antonín Princ. O své nevině byl také skálopevně přesvědčen, ale na ty čtyři zkažené a zkomplikované roky se podle něho zapomenout nedá.

Nynější první náměstek ministra kultury František Mikeš se tradičně odmítl k věci vůbec vracet a potvrdil pouze svůj dřívější postoj: „Pro mě žádná kauza nikdy neexistovala, protože já jsem nikdy nic neprovedl,“ okomentoval opět včera situaci Mikeš.