Zatímco si čtrnáct bývalých a někteří současní českokrumlovští zastupitelé vyslechli 3. dubna tohoto roku osvobozující rozsudek, nyní mají před sebou další soudní stání. Jak už jsme informovali (Čk Deník 23. 7. 2008) státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal.

Jak uvedl jeden z obviněných Milan Marko, státní zástupce stále trvá na tom, že orgány činné v trestním řízení mohou přezkoumávat rozhodnutí obecní samosprávy z hlediska hospodárnosti a odborné péče,“ konstatoval Marko. Zastupitelé jsou stíháni za to, že schválili, aby město Český Krumlov zaplatilo právníky starosty Františka Mikeše, jeho předchůdce Antonína Prince a vedoucího odboru Lumíra Luštického v souvislosti jejich kauzou o čerpáním státních dotací na rekonstrukci sportovní haly po povodních v roce 2002.

Okresní soud je v letošním květnu zprostil obžaloby proto, že žalovaný skutek není trestným činem. Žalováno ovšem bylo, že zastupitelé přijali usnesení po společné dohodě, ve vzájemné součinnosti a se záměrem opatřit neoprávněný majetkový prospěch. „Tedy jako bychom to takto opravdu udělali,“ dodal Milan Marko.

Při dokazování u okresního soudu ale vyplynulo, že žádná předchozí dohoda zastupitelů ani jejich součinnost ve skutečnosti nenastala. „I záměry zastupitelů byly zcela jiné, což bylo prokázáno. Odvolal jsem se a také požaduji, aby nás odvolací soud zprostil obžaloby z toho důvodu, že skutek se tak, jak byl žalován, vůbec nestal,“ tvrdí Marko.

Zavládne strach?

Zastupitelé jsou jediní, kteří jsou v samostatné působnosti oprávněni nakládat s majetkem města. Majetek jim ale podle vyjádření senátora Tomáše Jirsy a poslance Ladislava Kleina nebyl svěřen skutečným majitelem do opatrování. „Právo rozhodovat o tomto majetku samostatně mají zastupitelé přímo z ústavy,“ uvedli před časem oba politici k věci. V důsledku těchto stíhání může podle Jirsy začít řada lidí odmítat kandidovat v komunálních volbách. Důvod je jasný, nechuť a obava z vláčení po soudech za hlasování, které bylo legitimní a transparentní.

Stížnost

Ústavní soud také nyní odmítl stížnost bývalého zastupitele Milana Marka. „Některá média informovala, že ji Ústavní soud zamítl, ale on se jí pouze odmítl zabývat. Konstatoval, že podle své ustálené praxe nemůže zasahovat do pravomocně neskončených řízení, pokud v nich orgány činné v trestním řízení dodržují základní procesní pravidla,“ shrnul vývoj Milan Marko. Možnost trestání zastupitelů Ústavní soud v této souvislosti vůbec neposuzoval.