Ve funkci starosty po ustavujícím zasedání zastupitelstva pokračuje Dalibor Carda (ČSSD), uvolněným místostarostou je Josef Hermann (KDU-ČSL). Jak jsme již informovali, v sedmičlenné Radě města Český Krumlov dále usednou Jindřich Florián a Rudolf Vejskrab (oba ČSSD), Jan Vozábal (ODS), Martin Lobík (TOP 09), Jitka Zikmundová (SN – Město pro všechny).

Zastupitelé vesměs hlasovali tak, jak se koalice dohodla. Avšak definitivní vyřešení personálních otázek, které se týkají finančního nebo kontrolního výboru, odsunuli až na jednání po Novém roce.

Starosta Dalibor Carda řekl: „Jsem rád, že po dvou měsících vyjednávání, které uplynuly od říjnových voleb, byla sestavena a zvolena rada města. Bude se muset sejít mimořádně ještě do konce roku. Mimo jiné se bude třeba domluvit kvůli rekonstrukcím klášterů."
Zaznělo také, že v kontrolních orgánech by měla figurovat opozice, tedy hnutí ANO a KSČM. Koalice bude nadále jednat rovněž o možných změnách na postech v městských společnostech.

Nevyjasněnosti kolem Českokrumlovského rozvojového fondu ale vzedmuly ještě vlny diskusí i při středečním zastupitelstvu.
Jednatel fondu Miroslav Reitinger reagoval na minulé vystoupení komunistického zastupitele Petra Šandery: „Nebylo to fér, co jsme si museli na listopadovém veřejném jednání zastupitelstva města vyslechnout. Váš projev, pane Šandero, byl velice patetický. Pro co bývá užíváno slovo chobotnice, které jste užil? Očekávám omluvu celé městské firmě, také mně, který stojím v jejím vedení."

Petr Šandera zachoval klid: „Za to, co jsem řekl, se nebudu omlouvat. Respektuji výsledky voleb i povolebních vyjednávání."
Lídra komunistů se zastal sociální demokrat Jindřich Florián: „Petr Šandera se vyjádřil tak, jak uznal za vhodné."

„Již v minulosti jsem se zajímal o fond, ale přislíbené infformace mi nebyly poskytnuty." Miroslav Reitinger oponoval: „Seriózní zájem o fond nastal až s příchodem Evy Zajíčkové z ODS do zastupitelstva."
Karty pro další čtyřleté volební období jsou tedy na nejvyšších postech v Českém Krumlově rozdány. Situaci s Českokrumlovským rozvojovým fondem (ČKRF) a dalšími městskými – hlavně obchodními společnostmi – budou jistě řešit jak zastupitelé, tak především radní, svolána by měla být i mimořádná valná hromada ČKRF.
Impulsy, které musí nyní vedení ČKRF nebo třeba Dozorčí rada ČKRF řešit, směřují k nějakému typu auditu. Zastupitelé se budou muset po Novém roce vyjádřit k tomu, o jaký druh auditu půjde, jak bude konkretizován a kolik bude stát.

I proto se vyjednávací stranické týmy či bloky nemohly dlouho shodnout na koaličních dohodách. Působnost valné hromady ČKRF vykonává totiž Rada města. Ředitel a jednatel ČKRF Miroslav Reitinger při veřejném jednání zastupitelstva vyjádřil s ohledem na audity připravenost: „Fond jako firma je transparentní. V posledních letech jsme předkládali vše, co bylo třeba, dokonce nad rámec zákona."

Výsledky středečního hlasování signalizují koaliční shodu. Nebyla však stoprocentní. Kromě pár zastupitelů, kteří jsou v opozici a kteří se buď často zdrželi hlasování, či výjimečně byli proti, se při volbě starosty města vyhranil proti Libor Zahradník z koaliční ČSSD, která vyhrála volby. Českokrumlovskému deníku vysvětlil: „Ačkoliv je Dalibor Carda člen ČSSD a na jaře jsem byl pro, aby byl stranickým lídrem, za poslední dva měsíce jsem zjistil, že není vhodným starostou, neboť ČSSD využil jako nástroj k získání postu starosty. Dalšími důvody jsou také to, že lhal občanům, proč vstoupil dříve do KSČ, a že mě označil za člověka, který má trvalý pobyt v Českém Krumlově ze zištných důvodů, což není pravda."

Staronový starosta poděkoval těm, kdo jej podporovali. I občan Libor Novák dosvědčil: „Byl to urputný boj, těžké bylo vytvořit koalici. Do povolebního vyjednávání se promítly hlasy občanů. Zvítězilo nakonec jejich preferenční přání." Odlišného mínění je členka oblastní rady ODS Hana Spoladore: „Nejsem spokojena s výsledky voleb, protože nesouhlasím s postupem Devítky při vyjednáváních."

Autor: Pavel Pokorný