Každý den kolem ní projde nebo projede několik lidí. Berou ji jako samozřejmost, o původ se příliš nestarají. Výrazná kaple v křemežské osadě Loučej má přitom vyloženě zajímavé okolnosti vzniku. Parta nadšenců Společnosti žebříkového kamene se snažila a stále ještě snaží poodhalit místním lidem, proč jim před více než 200 lety vyrostl na návsi tak zajímavý objekt.

„Za vším stojí zázrak, který se stal místnímu sedlákovi. V polovině osmnáctého století byla jedinou spojnicí Křemže s Chlumem cesta, která dnes vede za prodejnou. Je to příkrý sráz, už na pohled nebezpečný. Tehdy tam sedlák jel s vozem, na kterém vezl lidi. Nějak to však neubrzdil, koně se rozběhli a všichni i s koňmi spadli do potoka dole v údolí,“ popsal dávnou tragédii Jan Mejzlík ze Společnosti žebříkového kamene. „Zásadní na tom všem je, že se kupodivu nikomu nic nestalo. Člověk, který to místo zná, musí uznat, že se vážně stal zázrak. To byl důvod, proč sedlák kapličku postavil.“

Zajímavé také je, proč se kaple nenachází na místě, kde k zázračné události došlo. Nejspíš se za tím nedá hledat nic jiného než jednodušší stavební možnosti. Kapli si sedlák postavil v klidu u svého stavení.

Kapli v Loučeji obdivuje mnoho milovníků sakrální architektury. Má štěstí, patří mezi udržované památky.

„Stará se o ni obec. Před pěti lety jsme jí udělali novou omítku a střechu. Je však zřejmé, že za chvíli bude zase vyžadovat nějaké ty opravy, jako většina podobných objektů,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.