Zaplatí průměrná česká domácnost zaplatí od ledna 2009 ledna za dodávky dálkového tepla o 2050 korun ročně více než letos? Takové navýšení cen hlásí různé teplárenské společnosti z celé republiky i Jihočeského kraje, jako například Teplárna České Budějovice. Ta by měla v příštím roce zdražit o šest procent „Už takhle platíme hodně. Zateplili jsme panelák, vyměnili okna, abychom ušetřili a teď se ještě zdraží teplo?“ Tento názor, jaký zastávají například manželé Novotní, není v českokrumlovském regionu ojedinělý.

Jindřich Beznoska, Předseda představenstva firmy Carthamus, která provozuje českokrumlovskou teplárnu nad uvedenými vyššími cenami, které proběhly v některých médiích, jen kroutí hlavou. „Říct takto plošně, že se bude zdražovat, to je neseriozní, protože podmínky jednotlivých tepláren jsou odlišné a nastejno zdražit v celé republice? To je nesmysl,“ míní Beznoska.

Podmínky každé teplárny jsou jiné, ceny tepla se tak počítají podle nákladů, které v daném regionu mají. Carthamus už nyní sice připravuje kalkulace cen tepla pro příští rok, ale podobné razantní zdražení prý neplánuje. Navíc v tuto chvíli kupuje českokrumlovské rozvody tepla od loučovického Centropolu, takže o výsledných cenách je podle Beznosky se zatím ještě nedá mluvit.

„Zdali zůstane cena stejná, zdali půjde dolů, nebo nahoru, to ještě nevíme. Pokud ano, tak maximálně o nějaké inflační stupně,“ doplňuje ředitel.

Kdo chtěl ušetřit, zaplatí víc

Podmínky, které ovlivňují výslednou cenu tepla, jsou u každé teplárky jiné. Tak, jak to potvrdil například manažer loučovické teplárny Marek Hais. „Nějaké zdražování od Nového roku přijde asi jako všude, ale vzhledem k tomu, že trh s teplem je regulovaný, nemůže si nikdo dovolit dát cenu tak vysokou, jak by ji chtěl,“ dodává Marek Hais.

Ceny tepla se počítají podle nákladů na jeho výrobu, podle toho, jaké palivo se používá, nebo jaký je zdroj tohoto tepla. Při výpočtech se vychází z poměrně složitých kalkulací a započítávaný zisk není nadsazený. Zpravidla bývá přiměřeně vysoký tomu, co je potřeba zpětně investovat do technologií.

Náklady neklesají

Na otázku, zdali se dá nebo nedá očekávat nějaké razantní zdražení cen tepla od nového roku 2009, Hais odpovídá: „Přiměřeně kalkulacím nákladů. Paradoxně tím, že se všude zatepluje, klesá spotřeba tepla, ale tím pádem stoupá jeho cena. Není to proto, že by firma chtěla jen tak dostat stále stejné peníze. Firma má stále stejné náklady, protože kotel provozujeme, k tomu potřebujeme stále stejný počet lidí. Ti se musí střídat ve stále stejných směnách, chtějí každoročně navýšit mzdu. Je také potřeba počítat s cenami vstupů, tedy cenami uhlí, vody, elektřiny. Rozhodně se nedá očekávat zlevňování.“

Pokud klesá odběr, paradoxně stoupá cena. Neúprosný zákon všeobecného trhu, který se ovšem v některých případech mění v nepřímou úměru typu: Chceš ušetřit? Zaplať víc, i když jinde, například ve zmiňovaném zateplování.

Zdražení není cíl

Přesto předseda představenstva firmy Carthamus, Jindřich Beznoska avizuje, že zdražování tepla v Českém Krumlově není hlavním cílem firmy. „Chceme maximálně uspořit a snižovat naše náklady,“ míní předseda. Během července (Čk Deník 18. 7. 2008) se Deníku dokoncence vyjádřil takto: „Předpokládám, že se při zahájení stavebních prací zavážeme formou veřejného závazku ke stabilním, a oproti současnosti nižším cenám dodávaného tepla pro obyvatele města, a to minimálně po dobu pěti let,“ slibuje Beznoska.

Firma Carthamus se svojí českokrumlovskou teplárnou bude dodávat teplo do míst Za nádražím, části Míru a Vyšehradu. Centropol se v českokrumlovském regionu bude nadále soustředit především na Loučovice, kde vytápí papírny a části obce.