Dezolátní opěrná zeď kolem kostela svatého Michaela v Křemži již nebude dělat ostudu církevní památce a okolí. Městys se společně s majitelem pustil do první etapy rekonstrukce, která by měla životnost zdi protáhnout o pěknou řádku let.

„Bereme to tak, že to není jen církevní majetek. Je to věc, která je tu na očích všem, jak občanům, tak návštěvníkům. Před časem se dělala náročná oprava kostela, peněz tedy církev moc neměla, takže jsme se rozhodli, že jí to pomůžeme financovat,“ řekl starosta Josef Troup.

Práce začaly u trafiky, kde byla podle slov starosty zeď v tak špatném stavu, že tam každý den padaly kameny. Při opravě byl vždy rozebrán určitý úsek a všechny kameny se pečlivě označily, aby byly použity opět na stejné místo.

„Chceme, aby to bylo pěkné, ale také plně funkční. Opravy budou pokračovat i v letech následujících. Dohodli jsme se, že rekonstrukce bude probíhat i po částech, jestli se nesežene dostatek peněz,“ zmínil Troup.

Do zdi obec letos investovala 100 tisíc korun. Zároveň církvi pomohla také s opravou kaple svaté Voršily na hřbitově, která vyžaduje novou střechu. Celkový rozpočet je 350 tisíc korun, přičemž obec z rozpočtu ukrojila 100 tisíc. „Ta střecha je poměrně dost členitá, tudíž náročná na opravu,“ dodal starosta.

Křemže podporuje církev každoročně. „Nedá se říct, že by v rozpočtu pro tyto účely byly standardně vyčleněny peníze každý rok jako je tomu například u sportovců. Snažíme se podle našich sil pomoci, když církvi chybí peníze,“ řekl Troup. Rekonstrukce kostelní zdi letos proběhne možná i v nedalekém Brlohu. „Letos se na kostele nejspíš nebude nic dělat. Řekl jsem si tedy, že bychom peníze, které jsme na něj měly bokem, mohli dát do opravy zdi kolem kostela. Uvidíme,“ uvedl starosta Libor Lev.