O své dítě přišla přímo v porodnici jednatřicetiletá Kateřina Rázlová z Kaplice, která porodila v českokrumlovské nemocnici 8. listopadu letošního roku. Soud totiž předběžným opatřením rozhodl o svěření jejího syna Radima Rázla do péče Dětského domova v Kamenici nad Lipou. Proti tomu matka dítěte protestuje.

Důvodem odebrání chlapce bylo, že Rázlová neměla zajištěné stálé bydlení. Dočasně přebývala v Kájově u paní Simony Komendové. Ta má však kvůli neplacení nájemného z bytu výpověď. „Není pravda, že jsem neplatič. Sociálka volala majiteli bytu, který nemá o nájemnících přehled. Žádnou výpovědní lhůtu jsem nepodepisovala. Je možné, že si majitel účtuje penále, o kterých ale vůbec nevím. Občas jsem se s placením zpozdila. Aniž by si ale někdo něco zjišťoval, tak Kateřině sebrali dítě,“ rozčilovala se Simona Komendová.

Pronajímatel bytu Antonín Dvořák ale potvrdil, že Komendová opravdu nájem neplatí. Elektrárna jí dokonce kvůli dluhům odstřihla i přívod elektrické energie.

„Paní Komendová dluží nájem asi za osm měsíců. Paní Rázlová v tom bytě podle nájemné smlouvy nemá co dělat. Bydlet by tam měli jen ti, co jsou ve smlouvě,“ řekl Dvořák. Ujistil, že by mu další osoba v bytě nevadila, ovšem kdyby ženy řádně za bydlení platily. „Sociálka mi volala, že tam chce bydlet nějaká paní s dítětem, což by mi nevadilo,“ dodal Dvořák a podotkl, ať tedy Komendová doloží, že nájem platila.

Chce svého syna

Kateřina Rázlová by ráda své dítě získala zpátky. S Komendovou údajně zajistily dítěti vhodné podmínky pro život. Komendové se nelíbí, že Rázlové bylo dítě sebráno, aniž by se jí pořádně někdo na něco zeptal.

„Není to pravda,“ opáčil soudní vykonavatel Jaroslav Kacerovský. „Rázlová sama potvrdila sociálním pracovnicím, že nemá s dítětem kam jít a vyslovila souhlas s jeho odvezením do dětského domova. Týden před tím sociálce avizovala, že dá souhlas s jeho osvojením. Výbavičku pro dítě žádnou neměla. Otce nechce uvést. Ona přebývala pouze dočasně v bytě v Kájově u paní Komendové, která má ale výpověď z podnájmu a dokonce kvůli neplacení i odpojený elektrický proud. V tomto případě soud konstatoval, že jsou tady splněny podmínky, aby bylo předběžné opatření vydáno. Převzetí usnesení mi odmítla podepsat,“ vysvětlil Kacerovský.

Rodila počtvrté

Odbor školství, sportu a mládeže Městského úřadu Český Krumlov se k problému nemůže vyjádřit, protože je ze zákona vázán mlčenlivostí.

Rázlová již před tím porodila tři děti. Všechny byly osvojeny. Podobné zkušenosti se svými dětmi má i Komendová. „Vím, jaké to je. Sama postupně dostávám své děti nazpátek, když dosáhnou plnoletosti. Mám v péči šestiletou dceru, ostatní jsou v dětských domovech,“ pronesla smutně.

Nic však ještě není ztraceno. „Usnesením, kdy bylo nařízeno předběžné opatření, se zároveň zahajuje řízení o výchově nezletilce, které bude provádět soud. Rázlová se jako matka dítěte stává účastnicí řízení. O všem se bude teprve jednat. Předběžné opatření je vydáno pro to, aby mělo mimino zaručenou náležitou péči do doby, než definitivně rozhodne soud,“ řekl Kacerovský.