Mírná zima a holomrazy nesvědčí rostlinstvu na polích ani v zahradách. Zemědělcům v regionu vymrzají ozimy, zahrádkáři se bojí o ovocné stromy.
„Co to udělalo s ozimými plodinami, se ukáže až na jaře. Tato situace, kdy rostliny na polích nejsou chráněné alespoň malou sněhovou pokrývkou a stabilními nízkými teplotami, je velice špatná,“ přitakal včera agronom Zemědělského družstva Brloh Jan Pecha.

Porosty vymrzly

„Z tohohle počasí máme veliké obavy. Porosty na polích jsou mizerné, z větší části pomrzlé,“ konstatoval předseda Zemědělského družstva v Dolním Třeboníně Jan Rytíř junior, který stav porostů na polích obhlížel právě minulý týden. „To je ale také důsledek už loňského podzimu, kdy kvůli mizernému počasí ozimy špatně vzcházely,“ doplnil předseda.

Popraská kůra

Průběh zimního počasí se nelíbí ani zahrádkářům. „Bojím se, že ovocné stromy začnou táhnout mízu. Vždyť nedávno jsem tu měl na zahradě u domu až 15 °C. A předevčírem zase minus 18 °C,“ svěřil se se svými obavami zkušený pěstitel ovoce Antonín Mikuška z Větřní.

„Stromy se probouzejí, kvetou kočičky, ale nějaká zima určitě ještě přijde. To pro přírodu není dobře,“ je přesvědčený i zahradník z Přísečné Josef Cibulka. „O salát v temperovaném skleníku se nebojíme, ten je otužilý, horší to bude za čtrnáct dní, kdy už ve skleníku budou i mnohem citlivější okurky.“

Více hledejte v úterním (19. února) vydání Českokrumlovského deníku.