Jihočeský kraj má od včerejška nového hejtmana, aniž musí pracovníci krajského úřadu měnit lžičky a ubrusy s monogramy.

Nově zvolení zastupitelé Jihočeského kraje včera na svém ustavujícím zasedání v Českých Budějovicích rozhodli, že Jana Zahradníka (JZ) z ODS vystřídá Jiří Zimola (JZ) z ČSSD.

Pro sedmatřicetiletého vítěze krajských voleb hlasovalo 37 zastupitelů z 53 přítomných, zdrželo se jich 16. Z celkového počtu 55 zastupitelů se dva z ODS z jednání omluvili.

Postoj Dědiče

Hlasování o hejtmanovi se zdrželo 14 opozičních zastupitelů (10 z KSČM a 4 za KDU-ČSL), navrhovaný Jiří Zimola a také koaliční František Dědič z ODS.
„Pokud chce někdo něco dělat, má pro to i hlasovat,“ vysvětloval Dědič své rozhodnutí. „Jiří Zimola pro sebe nehlasoval, a já hlasoval úplně stejně jako nový hejtman. Držím koaliční dohodu,“ řekl s úsměvem zastupitel a poslanec za ODS František Dědič.

Nový hejtman si svého zvolení váží. „Mé zvolení je úspěchem ČSSD, mých nejbližších, mé generace i mým osobním,“ řekl Jiří Zimola.

„Dobře vím, jak obtížné bude si tento úspěch zasloužit a kolik je přede mnou náročné práce. Je mi ctí být druhým jihočeským hejtmanem po Janu Zahradníkovi a věřím, že žák doroste kvalit svého učitele. Očekávám tvrdé a korektní souboje, jejichž smyslem by měl vždy být prospěch Jihočeského kraje a jeho obyvatel,“ dodal hejtman.

Komunisté zůstali tradičně v opozici. Roli opozičních politiků si po letech vyzkoušeli i zastupitelé KDU-ČSL, kteří svorně hlasovali s komunisty.

Včera byla zvolena i celá jedenáctičlenná krajská rada. Podle koaliční dohody v ní má ČSSD sedm míst a ODS čtyři křesla. Sedm radních je uvolněných (na plný úvazek).

Zkrášlená rada

„Novou radu jsme podstatně zkrášlili, protože jsme ztrojnásobili počet žen, které v ní teď sedí,“ pokračoval Jiří Zimola. Místo dosavadní jediné radní jsou v ní hned tři.

Hejtman se zároveň zřekl i doby hájení. „Jihočeský kraj vyžaduje plné nasazení. Proto pracujeme hned od prvního dne zvolení. Je měsíc do Vánoc, takže začneme dávat Jihočechům i adventní dárečky,“ prozradil nový hejtman.

Pomoc Dačicím

„Chceme pomoci vyřešit problematiku dačické nemocnice. Ta se v budoucnu může stát osmou krajskou nemocnicí, kde zůstane interní i chirurgické oddělení.“

Zimola ujistil, že nové vedení bude razantně postupovat v otázce hrazení poplatků za pacienty v jihočeských nemocnicích a zastaví privatizaci nemocnic. Kraj bude klást důraz na pokračování výstavby dálnice D3.

„Zajímavé finanční prostředky jsou v rozpočtu vyčleněny na pokračování rekonstrukce letiště v Plané,“ doplnil Zimola. O novém krajském rozpočtu začne rada jednat hned po ustavujícím zastupitelstvu.

Vladimíra Pavlová, Radek Gális