Jako šikanu vnímá Bořivoj Havlíček z Velešína Nádraží nátlak České televize (ČT) na podnikatele, údajné neplatiče, aby zaplatili dlužný koncesionářský poplatek. A to i navzdory tomu, že se ČT od aktivity advokáta, kterého si na vymáhání koncesionářských poplatků najala, teď distancuje.

Bořivoj Havlíček po obdržení výzvy ČT ztratil ve středu celý pracovní den telefonováním do televize a běháním po živnostenském úřadě a právnících, což ho samozřejmě stálo také peníze. Především ale, protože je vážně nemocný, se mu v důsledu velkého rozčilení zhoršil zdravotní stav.

Bořivoj Havlíček provozuje polygrafickou firmu, takže tiskne zpravodaje a další tiskoviny. Aby příležitostně mohl poskytovat i servis na předvádění polygrafických strojů, pořídil si také živnostenský list na výrobu a opravy elektronických zařízení. „Čas od času jsem tedy někomu připojil například řezací plotr,“ řekl Bořivoj Havlíček. Výzva advokáta České televize, který na základě podkladů z živnostenského a obchodního rejstříku rozeslal více než dvacet tisíc dopisů, aby živnostníci do deseti dnů zaplatili desetitisícovou pokutu, jinak jim hrozí soud, ho tedy neminula.

„Jenomže ta desetitisícová pokuta by se po uhrazení odměny právníkovi a soudních náhrad nakonec vyšplhala na takových pětadvacet třicet tisíc korun,“ podotkl Bořivoj Havlíček.

„Na základě porady s právníkem jsem do České televize napsal prohlášení, že bych to platit neměl, když žádné televizory neopravuji. I když se ČT od kroků právníka distancuje, má máslo na hlavě. Považuji to za aroganci moci, za mafiánské metody. Pokud mi do těch deseti dnů neodpoví, budu jezdit s hanlivým nápisem o ČT na autě,“ je podnikatel rozhodnut.

„V každém případě za mnou nechoďte, že chcete opravit televizi. Tu vám neopravím, to neumím!“ dodal na závěr Bořivoj Havlíček už s úsměvem.
ČT včera zvažovala, že smlouvu s advokátem vypoví.