Hepatitida typu A je na Českokrumlovsku stále velkým strašákem. Podle Ivany Krabatschové z českokrumlovského očkovacího centra je strach lidí opodstatněný, žloutenka se totiž objevila už i v Českých Budějovicích. „Lidé pořád mluví o Praze, ale žloutenka se přesouvá dál do okolních krajů. U nás je zatím klid,“ řekla včera Krabatschová.

Očkovací látka do regionu už přišla

Pozitivní zprávou je, že do očkovacího centra už dorazila zásoba potřebných vakcín.

„Máme dostatek dětské vakcíny. Stejně tak je tu dost kombinované vakcíny. Očkovací látka je tu i pro dospělé,“ potvrdila Krabatschová.

Lékárny by měly obdržet zásoby během října. „Vakcína by nám měla dorazit během tohoto měsíce. Moc lidí se po ní ale zatím neptá,“ řekl včera Vladimír Kub z Městské lékárny Český Krumlov.

Zvýšený důraz na hygienu stále trvá na školách. Uklízečky tak mají více práce.

„Uklízečky tu důrazně vytírají. Neustále používají dezinfejční chloramin B,“ ujistil ředitel českokrumlovské Základní školy Linecká Karel Dvořák. „Samozřejmě dbáme na zvýšenou hygienu žáků. Nic víc už vlastně pomalu ani dělat nemůžeme,“ dodal.

Školy usilovně dezinfikují

Stejná situace panuje i v mateřských školách, což potvrdila například Jana Urbanová, ředitelka mateřinky v Přísečné: „Samozřejmě tu pořádně dezinfikujeme. Už léta používáme osvědčené savo. Děti neustále pečlivě dodržují hygienu, díky tomu to již v sobě mají zakořeněné. Všechny jsou poučené.“ Virus hepatitidy A dokáže přežít poměrně dlouhou dobu. Při pokojové teplotě se drží až několik týdnů. Dezinfekce je proti němu účinnou zbraní. Milada Požárková z kaplické Drogerie Sabina ale od lidí zvýšený zájem o dezinfekční prostředky neregistruje. „Zákazníci jsou tu v klidu, vůbec neblázní. Prodáváme hlavně chloramin, ale především školám,“ uvedla Požárková.