Místo obecního rozhlasu mobil? Proč ne. Od tohoto týdne mohou dostávat například občané Horního Dvořiště důležité obecní informace formou SMS zprávy až do svého mobilního telefonu.

„Kdo se přihlásí do centrální evidence svým telefonním číslem, může od nás dostávat zprávy typu, kdy nepoteče voda, kdy nepůjde elektřina nebo kdy zasedá zastupitelstvo,“ nastínila včera starostka Helena Baudyšová. Zprávy se mohou ale týkat i dalších důležitých obecních informací, byť odlehčeného charakteru. Kdy se bude hrát fotbal? Kdo vyhrál? Není problém.

Stačí odeslat jedinou textovou zprávu z mobilního telefonu, na který chtějí zájemci zprávy zasílat, a registrace je hotova. Stejným způsobem mohou službu kdykoliv zrušit.

Martin Olexik, manažer SMS InfoKanál, včera uvedl, že služba existuje už od roku 2003, ale v této formě je v regionu zcela nová. „Co se týká Českokrumlovska, kromě Horního Dvořiště jsme předali nabídku i Dolnímu Dvořišti a Českému Krumlovu. Od loňského roku jsme začali zprostředkovávat nejen kontakt mezi úřadem a občanem, ale nyní do ní mohou přistupovat i dodavatelé vody, plynu, obce s rozšířenou působností, mohou se zapojit i krajské úřady a podobně,“ vyjmenoval Olexik.

Takto rozesílané zprávy si najdou své adresáty prakticky kdekoli, což je výhodné zejména pro ty, kteří tráví většinu dne mimo obec. Nejdůležitější je, že tento systém je pro občany zcela zdarma, protože veškeré náklady hradí obec. Ta si službu u specializované firmy objednala za tisíc korun ročně. Za jednu SMS zprávu bude Horní Dvořiště ve zkušebním roce platit dvě koruny, v ostrém provozu pak devadesát devět haléřů.

Pro některé občany jsou sms zprávy ideální zvláště, pokud se zdržují mimo obec či město. Jiní, zvláště ti, kteří žijí ve městě, mohou mít přístup k věci i poněkud vlažnější. „Pro lidi, kteří nemají internet, je to určitě zajímavá služba, ale já si právě na internetu najdu plno věcí sám,“ míní jeden z českokrumlovských občanů Karel Podroužek.
Přesto se však na internetu leccos najít nedá. Český Krumlov tento projekt chce také v příštím roce využít. Jak uvedl Pavel Novák z českokrumlovského městského úřadu, v pilotní fázi je to jednak finančně nenáročné a jednak to může zlepšit komunikaci mezi úřadem a občany.

„Chceme je například informovat o tom, že mají vyhotovený nějaký doklad, ať už řidičský nebo občanský průkaz, službu můžeme využít k informování v krizových situacích ve městě, je možné ji využít i pro podnikatele na komerčním základě a podobně,“ vyjmenoval včera Novák.

V chystaném rozpočtu města by měla být pro tyto účely vyhrazena částka kolem padesáti tisíc korun.

Co už bylo a co už je?

Podobný projekt už v regionu před několika lety fungoval, ale skončil. „Svého času už jsme takovou službu využívali, ale jen do té doby, než ji operátoři zpoplatnili,“ připomněl nedávnou historii obdobného projektu bývalý starosta Besednice Jaroslav Klein. „Příjemné bylo, když se nám zaregistroval například i jeden bývalý občan Besednice, který už ale bydlel na opačné straně republiky. I tak chtěl být stále informován o tom, co se u nás děje,“ dodal Klein.

Službu SMS InfoKanál využívají v Jihočeském kraji Třeboň, Týn nad Vltavou, Milevsko, Dačice.

S Prachaticemi, Strakonicemi, Českými Budějovicemi a samotným Českým Krumlovem poskytovatel služby jedná. O službě jednají nebo ji už využívají také Suchdol nad Lužnicí, České Velenice, Ledenice, Písečné, Kostelec nad Vltavou, Dešná, Cizkrajov, Opařany a Chrášťany. Protivín nyní využívá týdenní zkušební provoz.