Školní rocková kapela vzniká v těchto dnech na Základní škole Linecká Český Krumlov. Parta dětí se na popud ředitele školy Karla Dvořáka rozhodla, že jim už nestačí o hudbě pouze mluvit, ale že se na ní chce i aktivně podílet. Rozjede se tedy v českokrumlovském školním zařízení podobně divoká parta jako ve známém filmu Škola rocku s hvězdným Jackem Blackem v hlavní roli? To vše ukáže až čas. Momentálně je vše, jak se říká, v plenkách.

„Byl jsem hlavním iniciátorem. Děti to teď dávají dohromady. Mám i člověka, který by to všechno mohl nějakým způsobem koučovat. Jedná se o aktivního muzikanta,“ řekl Karel Dvořák.

Stejně jako ve zmíněném filmu bude mladá kapela zkoušet přímo ve škole. Sice ne ve třídě, ale šatna v přízemí poslouží jistě také dobře.

„Svým způsobem by to byla další učebna hudební výchovy. Akorát by se tam vyučoval bigbít. Nakoupíme aparáty a seženeme bicí,“ plánuje Dvořák.
Každá kapela by měla mít kapelníka, hlavní mozek. V zatím bezejmenném školním uskupení je takovou osobou čerstvě čtrnáctiletý František Hüttner. V jeho rukách budou k vidění paličky, kterými bude masírovat své bicí. Škopky otlouká, jak se používá v muzikantské hantýrce, již neskutečných devět let. Kdejaký daleko starší kolega by mu tedy mohl závidět.

„Hrál jsem chvíli v jedné kapele, ale pak jsme přišli o zkušebnu. Pokud by o to pan ředitel stál, hraji i na akordeon,“ řekl Hüttner.

Bigbít, a to pěkně nahlas!

Mluvit o hudebním stylu, do jakého se mladíci pustí, je zatím dost předčasné. V každém případě se bude jednat o muziku rockovou, nikterak ale tvrdou, spíše popovějšího rázu. Zatím není ještě pevně daná ani sestava samotného souboru.

Každá začínající kapela nejdříve zkouší známé skladby jiných autorů. Členové se na starých dobrých hitech oťukávají a pomalu si formují své hudební cítění. Podle slov Hüttnera se ve škole budou také nejdříve ozývat známé melodie. Později by mohla přijít na řadu vlastní tvorba.

Pro první koncert je přímo stavěná tělocvična školy, kterou si nedávno oťukala i hudební škola Yamaha, která zde otevřela svoji pobočku.

Ambice mohou být ale i vyšší, je zcela možné, že se školáčci rozhodnou vyřádit i mimo místo, kam musí docházet na povinnou školní docházku.

Velkým otazníkem však je, jaká je vlastně budoucnost školní kapely. Skončí, až žáci završí devátý ročník? „Těžko říct. Další budoucnost by nebyla špatná. Je také možnost, že to přenecháme mladším třídám. V každém případě bych chtěl kapelu zachovat. Uvidíme,“ řekl Hüttner.