Nejenom lišky a ptačí dravce, ale také psy ohrožuje neznámý záškodník, který v lokalitě mezi lomem, zámečkem a vrbičkami u Kaplice klade otrávené návnady. V lokalitě se v té době našly dvě až tři uhynulé lišky.

„Otrávené maso se v tom místě poprvé objevilo už před dvěma roky. Loni byl klid, a letos k tomu dochází znova,“ řekl kaplický strážník Václav Klimeš. Předloni uhynulo šest až sedm psů, takže se případem zabývala státní policie, ale pachatele se jí nepodařilo odhalit.

Vzhledem k tomu, že v inkriminovaném místě venčí své čtyřnohé přátele desítky obyvatel Kaplice, pověřilo zastupitelstvo odbor životního prostředí, aby občany na nebezpečí upozornil.

Přitom veterinární rozbor návnady prokázal, že pes byl otráven insekticidem, po kterém už uhynulo několik lišek, přičemž poslední byla naposledy nalezena minulý čtvrtek.

Teorií, proč kdosi oblast návnadami kontaminuje, je několik. Nejpravděpodobnější je, že jsou otrávené návnady určeny pro škodnou, zejména lišky. „Nebo chce ublížit psům, které tam lidé chodí venčit. Ale jsou to jenom dohady a tvrzení proti tvrzení,“ konstatoval starosta Kaplice Ferdinand Jiskra.

Více čtěte v dnešním (pátek 22. února) vydání Českokrumlovského deníku.