Nyní má sice nový povrch mostovky, ale žádné další zásadní rekonstrukce, zvláště v souvislosti s chystanými protipovodňovými opatřeními, nebudou podle všeho nutné.

„Během minulého měsíce probíhala na koruně betonové části hráze pokládka nové obrusné vrstvy silniční komunikace a úpravy dilatačních spár,“ upřesnil technický stav vedoucí provozního střediska Lipno Radovan Honza. Žádné další větší opravy na koruně hráze podle jeho slov nejsou v plánu.

Naopak, v roce 2009 se naplno rozjede oprava hráze vyrovnávací nádrže Lipno II ve Vyšším Brodě. „Jednat se bude především o opravu povrchu betonových konstrukcí,“ doplnil Honza.

Povodí Vltavy by mělo podle dříve avizovaných informací vložit do roku 2012 více než dvě miliardy korun ze státního rozpočtu na protipovodňová opatření. Peníze půjdou například na úpravu koryta říčky Polečnice, Vltavy, Malše i Lužnice. Hladina Lipna by se měla údajně zvednout až o čtyřicet centimetrů a probleskly také informace o zvyšování koruny hlavní lipenské hráze až o 90 centimetrů. To ale rozhodně nebude nutné.

„Takové opatření se připravuje, ale bude probíhat pouze jednou za pět set let, a to na dobu 78 hodin,“ upřesnila výhled mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová s tím, že nebude vyžadovat žádné úpravy, kromě změny manipulačního řádu. Reálné zvýšení hladiny vodní nádrže Lipno I by připadalo v úvahu pouze zcela výjimečně s velmi malou periodicitou. „Jinak bude hladina nádrže provozována tak, jako dosud,“ dodává Radovan Honza.

V příštím roce se také naplno rozběhne prohloubení koryta řeky Vltavy a protipovodňová opatření na říčce Polečnici v Č. Krumlově.