Zdražení potravin budí mezi lidmi v regionu obavy z budoucnosti. S počátkem nového roku ale tolik avizovaná a obávaná rána, velký skok v cenách potravin, nepřišla.

„Nyní ještě není vhodná doba na srovnávání cen minulého a letošního roku,“ říká Pavel Vaňásek, majitel obchodu potravin na Latráně v Českém Krumlově. „Ceny nyní neustále kolísají a mění se. Obchodníci sledují ceny konkurence, zvažují, jaké mají dát rabaty. Všichni hledají svou pozici na trhu. Zkrátka, co platí dnes, neplatí zítra. Podobně se mění ceny i u dodavatelů. To teď dělá největší problémy,“ vysvětloval.

Navíc někteří prodejci ještě doprodávají zásoby z loňského roku za staré ceny, někteří již zboží s cenami letošního roku. Do toho se zvedlo DPH z pěti na devět procent. „Kromě toho dodavatelé spekulují s cenou nafty, což se také odrazí v ceně potravin. A teď je nafta nejdražší za celou dobu,“ uvádí příklady některých ovlivňujících faktorů Pavel Vaňásek.

 

Nakupují stejně

Za těchto okolností se ani chování zákazníků při výběru potravinového zboží výrazně nezměnilo.

„Po Novém roce přestali kupovat cukrovinky a sladkosti a suroviny na pečení. Ale to se opakuje každoročně, se zdražením to vůbec nesouvisí,“ ujistil Pavel Vaňásek. Radí, co nyní kupovat, dokud je to levné. „Levné jsou buď potraviny ze starých zásob, nebo potraviny, u kterých to obchodníci podcenili a dali si na ně malou marži. Nyní prostě nezbývá než čekat, až se ustálí ceny,“ konstatoval majitel obchodu.

 

Obavy trvají

Jeho slova na základě vlastních zkušeností potvrzuje Jiří Foltin, důchodce z Českého Krumlova. „V supermarketech není zdražení nijak markantní. Tam k němu došlo už před Vánoci, ale další vlna se zatím neprojevila. Možná, že obchody mají ještě staré zásoby,“ zvažuje. „Zatím to tedy není tak drastické, jak se psalo. Máslo nestojí 61 korun, ale 38,90 nebo 34,90 koruny, se slevou za 27,90 koruny se dalo koupit i moravské máslo.“ To ale Jiřího Foltina nijak neuklidňuje. „To víte, že jako většina lidí máme s manželkou z budoucnosti obavy. Jsem invalida a ti penězi neoplývají,“ povzdychl si.

„Po Novém roce jsme zaznamenali pouze zdražení pečiva,“ říká majitelka prodejny v Dolním Třeboníně Alena Rytířová. „Například chleba z 28 na 29 korun, rohlíky stávaly dvě koruny, teď 2,50 a housky podražily o 20 haléřů.“