Náměstí J. V. Kamarýta ve Velešíně by si místní obyvatelé měli pořádně prohlédnout. Nikdy už totiž nebude takové, jaké si ho z posledních let pamatují.

Čtyři vzrostlé smrky v horní části náměstí poblíž nově zrekonstruovaného objektu bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba totiž padnou k zemi. Podle místostarosty Velešína Jiřího Růžičky zejména proto, že na lokalitu, v níž rostou, jsou stromy přerostlé a nezapadly by do koncepce celkové rekonstrukce náměstí, která je v plánu.

Motorové pily se rozburácejí po 18. listopadu, kdy nabude právní moci povolení k poražení stromů. „Z jedné strany je škoda, že stromy vysazené někdy v 50. letech 20. století padnou. Na stranu druhou však kořenový systém smrků poškozuje zdejší silnice a také kašnu, kterou plánujeme opravit,” vysvětlil Jiří Růžička.

„Je to škoda,” zalitovala obyvatelka Velešína Eva Pavlíčková. „Na náměstí moc zeleně není, takže čím víc stromů tam zůstane, tím lépe. Pak to tam bude samý beton, což není zrovna hezké,” dodala.

Projekt revitalizace náměstí počítá s náhradní výsadbou. „Vysadíme ale menší druhy stromů, rostoucí řekněme maximálně do výšky pěti metrů. Ty se do centra města hodí lépe,” zmínil Jiří Růžička.

S plánem radnice je celkem smířena další z obyvatelek Velešína Hana Trajerová. „Jestli jsou stromy staré a mají své odslouženo, jsem pro pokácení. A pokud ne, byla by to škoda. Záleží zkrátka na posouzení odborníků,” řekla.

Jeden ze stromů, které v příštích dnech padnou k zemi, je i smrk, z něhož Velešínští každým rokem dělali zdejší symbol Vánoc. „Ovšem do doby, kdy už jsme z vysokozdvižné plošiny nedokázali dosáhnout na špičku stromu,” podotkl Jiří Růžička, který připomněl, že mezi místními se pro svátečně nazdobený smrk vžila přezdívka kukuřice. „Tento typ smrku totiž sklápí větve, a tak nedrží požadovaný tvar. I proto jsme už vloni zdobili menší strom, dovezený na náměstí speciálně pro vánoční období,” doplnil Jiří Růžička.

Kácení stromů si zřejmě vyžádá dočasnou uzavírku části náměstí pro pěší i motoristy. „Snad se nám stromy podaří skácet celé, místo pro jejich položení na náměstí je. Při nejhorším je ale budeme uřezávat postupně od špičky,” dodal Jiří Růžička.