Na hlavách sice nemají klobouky, nejezdí na koních a kolty nemívají žádné, natož proklatě nízko visící. Bohatě si vystačí se svýma bleskově rychlýma nohama a řádnou dávkou inteligence. Řeč je o psech, nejčastěji o plemenu zvaném border colie. Říká se sice, že honáčtí psi pomáhají dvounohým honákům lidským zvládat na pastvách hovězí dobytek či ovce, ale z některých výkonů, které předvedla tato zvířata v sobotu v Tiché se zdá, že tomu je spíše naopak.

V Tiché se totiž konalo Mistrovství republiky v práci psa s hovězím dobytkem. Jinými slovy šampionát v umění zvládnout stádo krav na pastvě, zahnat je do ohrad, nebo na předem určená další místa. A to vše v časovém limitu, nebo s neutuchajícími vrtochy krav, které se několikrát rozhodly i přeskočit ohradník a vydat se zcela jinam.

A byla to pastva nejen pro zvířata, ale i pro oči. Neuvěřitelně rychlí psi se dokáží postavit utíkajícímu skotu, přivést jej zpátky, udržet na místě a přitom to vše zvládnout stylem jako by se nic nedělo a byla to docela velká zábava. Ona vlastně pro psa to zábava je. A pokud si se svým pánem takzvaně vzájemně padnou do noty, pak zábava pro oba.

Stačí si poslechnout jednoho ze závodníků a posléze i vítěze Petra Kryštofa z farmy Huníkov u České Kamenice. Ten závodil s jedním ze svých psů, Skipem: „Mám farmu a na ní řádově 350 krav a už jsem se dostal do situace, kdy jsem nebyl schopný ta zvířata vůbec přihnat domů,“ zavzpomínal Petr Kryštof. Shodou okolností si tou dobou povšiml border colií, tedy vyhlášených pasteveckých psů. Pořídil si dvě. A krátce poté mu uteklo několik krav. Coliím stačilo jen ukázat: „Hele, krávy. Dělejte něco.“ A psi běželi a přihnali sami domů všechen zatoulaný dobytek. „Když přihnali prvních sedm jalovic, řekl jsem jen – fajn, právě jste se mi zaplatili. A začal jsem se jim věnovat a jezdit po závodech.“

Dnes už má ve svém chovu deset těchto psů. Závodění se Petrovi i zvířatům stalo velkým koníčkem. Několikrát do roka se tak vydají na nějaký šampionát a dokonce si zazávodili i na mistrovství světa ve zvládání ovčích stád.

„Je to pes workoholik, což jsem i já, takže si rozumíme,“ dodal se smíchem Petr Kryštof. „Ti psi jsou milí, hodní, když vidí práci, tak ji dělají nadšeně a s každým. Vždycky říkám, že kdyby někdo cizí použil mé psy, tak mi s nimi odvede i můj vlastní dobytek, jak budou nadšeně pracovat.“

Další výhodou je obrovská inteligence těchto, jak se v Čechách lidově říká, borderek. Ve chvíli, kdy byste museli jinému honákovi složitě vysvětlit co a jak má kde udělat a kam dojít, stačí na psa jen zavolat jedním slovem, nebo mu ukázat směr. Zvíře už samo navede jeho instinkt a chytrý mozek.

„Závodníci mají daný patnáctiminutový limit, během kterého získávají body. Trať je postavena tak, aby došli opravdu jen ti nejlepší psi. Pak se jednoznačně pozná, jak je či není dobrý,“ shrnul za pořadatele Tomáš Fajmon z Tiché. Ten se, kromě farmaření věnuje i práci v Klubu pracovních a ovčáckých psů. Klub je členem Mezinárodní Asociace ovčáckých psů.