Epidemie třetího tisíciletí, tak lékaři nazývají cukrovku. A po právu. Diabetes je bez nadsázky v České republice jednou z nejrozšířenějších chorob. Pro nemocné neznamená jen dodržování životosprávy, užívání léků či aplikaci inzulinu, ale v mnoha případech i vysoké riziko mozkových příhod, infarktů, selhání ledvin, slepoty a amputací dolních končetin.

S diabetem se podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny léčí každý desátý člověk a jejich počet neustále roste. Svaz zdravotních pojišťoven eviduje téměř 320 tisíc diabetiků. Ještě před 10 lety jich přitom bylo 184 tisíc.

A stranou nezůstávají ani jižní Čechy. Lékaři takové pacienty počítají na desítky tisíc, podle statistik to je kaž᠆dý dvanáctý Jihočech. „V posledních letech prudce narůstá počet nemocných s diabetem 2. typu již ve věkových skupinách okolo 40 let. Také se poměrně dramaticky zvyšuje počet komplikovaných případů a klesá i věk pacientů s těmito komplikacemi,“ varovala v rámci odborné konference koordinátorka Diabetologického centra pro Jihočeský kraj Lenka Dohnalová.

Oslavte sobotní Světový den srdce tím, že uděláte něco pro prevenci. Ilustrační foto.
Cukrovka ohrožuje srdce a cévy

Pro udržení nemoci na uzdě je podle lékařů důležité diabetes začít léčit včas. To se ale s ohledem na to, že se cukrovka projevuje nenápadně a pozvolna, nemusí vždy podařit. Odhaduje se dokonce, že statisíce Čechů o svém onemocnění neví.

Zda mezi ně náhodou nepatříte, můžete zjistit právě ve středu, kdy se v rámci světového dne diabetu koná řada preventivních akcí.

V Českých Budějovicích se můžete také přidat k pochodu proti diabetu. Vycházka startuje ve 14.15 h nedaleko Dlouhého mostu a končí na klinice EUC, kde od 15.30 h navazuje seminář na téma Novinky v dietním režimu a v pohybu u diabetiků.

Zapojuje se do nich například táborská nemocnice. Mezi 9. a 12. h si můžete ve vstupní hale nechat změřit krevní tlak, glykemii i vypočítat index tělesné hmotnosti, tedy hodnoty, které představují rizikové faktory. Odborníci tu budou připraveni poskytnout rady v oblasti prevence, i jak onemocnění rozpoznat a co v takovém případě dělat.

Také budějovické obchodní centrum Géčko je dnes od 10 do 16 hodin konzultačním centrem, kde zájemcům změří krevní cukr, tlak, vyhodnotí BMI. K dispozici bude diabetolog, nutriční terapeutka i specialista na cévní onemocnění. Bude zde připravena i ochutnávka zdravého stravování.