Slavnostně je otevřeli představitelé města Horní Planá a Vojenských lesů a statků ČR
Nový počin si pochvaluje starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

„Nové cyklotrasy vedou krásnou přírodní lokalitou v okolí hory Špičák, takže jsou velmi atraktivní. Věřím, že o ně bude velký zájem,“ konstatuje.

Ředitel divize Vojenských les a statků Horní Planá Petr Král upozornil při slavnostním otevření tras také na nové odpočívadlo, které bylo nainstalováno na Maňávce.

„Návštěvníci zde mohou nastoupit na modrou pěší okružní trasu okolo Špičáku, která nabízí opravdu neobvyklé pohledy na Lipensko,“ dodává Petr Král se slovy, že celkově obě nové trasy nabízejí nádherné výhledy na lipenskou přehradu, nejvyšší vrchol Plechý či Smrčinu.
Obě trasy cykloturisty přivádějí k turistickému rozcestníku u zaniklé obce Maňávka, kde začíná a končí okružní pěší turistická trasa okolo Špičáku s nádhernými výhledy na Lipno.

Turisty i místní svezou v létě na pravém břehu Lipna dotované cyklobusy.
Cyklobusy jsou k dispozici na Lipensku

Prvním úsekem je rekonstruovaná část cyklotrasy 1254, která vede z Kájova těsně podél hranice zmenšeného vojenského újezdu do Horní Plané. Díky návaznosti na další cyklotrasy je tak atraktivním páteřním cyklistickým spojením mezi Českým Krumlovem a srdcem Národního parku Šumava. Vojenské lesy zde za 1,6 milionu korun zrekonstruovaly bezmála dvoukilometrový úsek komunikace z Hodňova na Maňávku. Cyklotrasa odtud pokračuje do Horní Plané, kde navazuje za přívozem na síť cyklostezek v jižní části Národního parku Šumava.

Druhou cyklistickou trasou pak je trasa od turistického rozcestníku Maňávka na Maňavu. Investicí 1,3 miliony korun zde Vojenské lesy a statky změnily prašnou cestu na komfortní asfaltovou cyklotrasu vedoucí okolo zaniklé obce Skelná Huť na Novou Pec, kde mohou cyklisté nastoupit na síť cyklostezek okolo nejvyššího vrcholu Šumavy Plechý, k Plešnému jezeru nebo podél Schwarzenberského kanálu.