Nejen výhledy na největší české jezero si mohou zpříjemňovat při sportování cyklisté či in-line bruslaři, kteří se vydají na Jezerní stezku spojující Lipno nad Vltavou a Frymburk. V těsné blízkosti cyklotrasy totiž mohou natrefit i na nevšední postavičky, které tady lidé vytvořili většinou z přírodních materiálů.

„Po Jezerní stezce jsem se na bruslích poprvé projel hned počátkem března, když to počasí dovolilo, ale této postavičky jsem si poprvé všiml až někdy minulý týden,“ řekl Martin Řezáč z Frymburka na adresu lepé dívky, kterou neznámý umělec stvořil z části kmene stromu v zatáčce u cyklostezky pod parkovištěm nedaleko Lipna nad Vltavou.

Svérázné postavičky zdobí také další místo u lipenské cyklostezky, a to tam, kde se napojuje její nová část na tu původní. „V tomto místě se dříve kempovalo, teď je to oblíbený plácek rybářů. Tak nevím, jestli to tady vytvořili ve volných chvílích oni,“ zauvažovala pracovnice Obecního úřadu v Lipně nad Vltavou, jež si nepřála udat své jméno. „Tyhle postavičky jsou tu už od loňského jara, proto se divím, že je za takovou dobu nikdo nezničil,“ podotkla.

Běžným návštěvníkům Lipenska však trnem v oku nejsou, soudě alespoň podle vyjádření jednoho z nich: „Je to hezké. Alespoň je vidět, že na Lipensku žijí nebo tuto oblast navštěvují tvořiví lidé,“ zasmál se cyklista Radek Pelzer.