Frymburk a Lipno nad Vltavou se v nadcházejících měsících propojí cyklostezkou. A nebude to cyklostezka ledajaká.

„Stezka povede přímo podél hladiny nádrže, s krásnými výhledy a takřka po absolutní rovině,“ okomentoval místostarosta Frymburka Luboš Krejza. „Její zvláštností bude kompletní osvětlení ve večerních a nočních hodinách a pak také velmi kvalitní a jemný asfalt pro in-line bruslení,“ dodal Krejza s tím, že stezka se tak stane jednou z nejdelších tras tohoto typu v České republice.

Podle jeho slov na zprovoznění celé stezky čeká mnoho lidí. Cyklotrasa, která doposud spojuje Frymburk i Lipno, má poměrně silná převýšení a enormní stoupání někteří cyklisté, ale i vyznavači in-line bruslí těžko zvládají.

„Velmi dobře znám trasu mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou, ta je vynikající. U Frymburka jsem vloni nedokázala při sjezdu jednoho kopce zabrzdit, takže se přistání neobešlo bez menšího zranění,“ potvrdila in-line bruslařka Drahomíra Fajtlová. Lidé tak raději mnohdy využívali hlavní silnici, což za silného letního provozu nebylo zrovna bezpečné.

První, už hotová polovina cyklostezky z Lipna po Kobylnici stála 30 milionů korun. Druhou půlku začnou stavět v červenci a finančně vyjde zhruba na tytéž peníze, které připutují jako dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Cyklostezka je navíc společným projektem obou obcí, tedy jak Frymburka, tak Lipna nad Vltavou,“ doplnil Krejza s tím, že obě obce se také po dokončení stavby budou dělit o provozní náklady na údržbu. Ta by se měla provádět jak v létě pro kola a in-line brusle, tak v zimě pro běžky nebo i obyčejné procházky.