Takřka 50 milionů korun a dvacet let snahy se v sobotu prvního května zúročilo. Cyklostezka po levém břehu Lipna v délce dvanácti kilometrů je hotova.

Stezka s názvem Jezerní vede přímo podél levého břehu Lipna a nabízí trasu vhodnou pro inline bruslaře, cyklisty dospělé i dětské či promaminky s kočárky.Trasa začínající od přístavu Marína Lipno vede až po křižovatku pod osadou Posudov.

"Cyklistika se u nás za posledních dvacet let hodně otevřela veřejnosti, tady dříve jezdili spíše jen závoďáci," okomentoval svého času velice úspěšný závodník Milan Kápl.

Ten mimochodem letos slaví 60 let svého cyklistického závodního života. "Cyklostezky jsou úžasné, zvláště tady kolem Lipna. Vždyť já měl chalupu tady na Slupečné a tady po té hlavní silnici se ještě před dvaceti lety dalo jezdit. Ale dneska? Dnes je tu takový provoz a frekvence aut, že cyklostezka je neoddiskutovatelným bezpečnostním přínosem," shrnul Kápl.

Nové cyklostezce požehnal ipáter Ivan Marek Záleha, který je sám nadšeným vyznavačem cyklistiky."Veselý cyklista se pozná podle toho, že má na zubech nalepené mouchy. Tak já vám všem přeji co nejvíce much," řekl všem se smíchem farář a poté zahájil slavnostní požehnání.

Ihned po slavnostním aktu svlékl svůj farářský oděv, pod kterým už měl na sobě připravený cyklistický moderní úbor, navlékl helmu a vyrazil společně s třemi stovkami dalších cyklistů na novou trasu.

"Přednostmi stezky budou příjemný nenáročný profil vhodný zejména pro začátečníky a rodiny s dětmi, umělé osvětlení v délce 8,5 km mezi Lipnem a Frymburkem a také dostatek nástupních míst s možností parkování," okomentoval starosta Frymburka oto Řezáč.

Od nové cyklo-inline stezky zvýšení návštěvnosti Lipenska také místní provozovatelé ubytovacích zařízení, kteří připravili pro turisty jarní výhodné balíčky se slevami na různé volnočasové atrakce.

Stavba nebude ovšem sloužit pouze jako dopravní tepna. V tělese cyklostezky vede vodovod, plynovod a k tomu všemu ještě výtlačné kanalizačního řadu.Cyklostezka je společným projektem Frymburka i Lipna nad Vltavou. Obě obce se také budou dělit o provozní náklady na její údržbu.

V budoucnu se plánuje její napojení na trasu, která má být teprve vyprojektována a sice na trasu navazující přes hráz na silnici u pravého břehu Lipna, tedy kolem Nových domků až k Přední Výtoni, Frýdavě a propojení zpět přívozem do Frymburka.

O úspěšnosti cyklostezek svědčí i čerstvý průzkum obdobné trasy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou.na podzim loňského rokutady dobrovolníci z Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko napočítali během jednoho dne více než 1300 cyklistů, bruslařů a dalších uživatelů cyklostezky. Na březích Lipna se dají očekávat čísla ještě vyšší.